پیام بازرگانی:

گالری عکسهای ایرانی-بخش: سازه

شامل: ساختمانها، ابنيه، پلها، برجها، آرامگاه، مقبره، قلعه، ارگ، مسجد، معبد، کلیسا، گنبد، مناره
1.عمارت قدیمی سرای روشن (مکان تجاری بازسازی شده) - خیابان ناصرخسرو (نام قدیم: خیابان ناصریه حوالی درب اندرون) - تاسیس 1311 شاهکاری معماری که با الهام از سبک گوتیک و معماری های دوران کهن ایتالیا طراحی شده که نماد فروهر در بالا این اثر خودنمایی می کند. عمارت قدیمی سرای روشن (مکان تجاری بازسازی شده) - خیابان ناصرخسرو (نام قدیم: خیابان ناصریه حوالی درب اندرون) - تاسیس 1311 شاهکاری معماری که با الهام از سبک گوتیک و معماری های دوران کهن ایتالیا طراحی شده که نماد فروهر در بالا این اثر خودنمایی می کند. 2.نماد جدید کلانشهر تهران: برج میلاد سرکشیده به ابرها، سازه مدرنی که از بسیاری از نقاط تهران به جز در روزهایی که شهر رنگ دود و غبار می گیرد به زیبایی خودنمایی می کند. نماد جدید کلانشهر تهران: برج میلاد سرکشیده به ابرها، سازه مدرنی که از بسیاری از نقاط تهران به جز در روزهایی که شهر رنگ دود و غبار می گیرد به زیبایی خودنمایی می کند. 3.تصویری فوق العاده از خانهٔ عبّاسی‌ها که در سال‌های ۱۲۵۲ تا ۱۲۵۴ هجری در محله سلطان امیر احمد کاشان ساخته شده و از لحاظ معماری و تزئینات حائز اهمیت است. تصویری فوق العاده از خانهٔ عبّاسی‌ها که در سال‌های ۱۲۵۲ تا ۱۲۵۴ هجری در محله سلطان امیر احمد کاشان ساخته شده و از لحاظ معماری و تزئینات حائز اهمیت است. 4.پل تاریخی چابکسر در شب. چابکسر در منتهی‌الیه خاوری استان از شمال به دریای خزر، از شرق به شهرستان رامسر در استان مازندران، از جنوب به رشته کوه البرز و از غرب به کلاچای محدود است. ه دلیل فاصله کم کوه و دریا منظره‌ای بسیار جالب و کم‌نظیر دارد. پل تاریخی چابکسر در شب. چابکسر در منتهی‌الیه خاوری استان از شمال به دریای خزر، از شرق به شهرستان رامسر در استان مازندران، از جنوب به رشته کوه البرز و از غرب به کلاچای محدود است. ه دلیل فاصله کم کوه و دریا منظره‌ای بسیار جالب و کم‌نظیر دارد.
5.کاخ دروازه کشورها، کاخ دروازه ملل و یا کاخ خشایارشا شامل سه درگاه غربی، شرقی و جنوبی است. در درگاه غربی و شرقی به ترتیب تندیس گاوان غول آسا و موجودات افسانه ای با سر انسان جای گرفته است. کاخ دروازه کشورها، کاخ دروازه ملل و یا کاخ خشایارشا شامل سه درگاه غربی، شرقی و جنوبی است. در درگاه غربی و شرقی به ترتیب تندیس گاوان غول آسا و موجودات افسانه ای با سر انسان جای گرفته است. 6.تاسیسات هسته‌ای نطنز با نام رسمی مرکز هسته‌ای شهید احمدی روشن نطنز بخشی از «تاسیسات زیرزمینی» مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران است که به منظور غنی‌سازی اورانیوم ر نزدیکی نطنز در استان اصفهان احداث شده است. تاسیسات هسته‌ای نطنز با نام رسمی مرکز هسته‌ای شهید احمدی روشن نطنز بخشی از «تاسیسات زیرزمینی» مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران است که به منظور غنی‌سازی اورانیوم ر نزدیکی نطنز در استان اصفهان احداث شده است. 7.سد مخزنی رئیس‌علی دلواری در بخش شبانکاره و در ۶۰ کیلومتری شهر برازجان (مرکز شهرستان دشتستان) در۷۳ کیلومتری شمال شرقی بوشهر، بر روی رود شاپور در سال ۱۳۷۵ساخت آن آغاز شده در 1386 به بهره برداری رسیده ‌است. سد مخزنی رئیس‌علی دلواری در بخش شبانکاره و در ۶۰ کیلومتری شهر برازجان (مرکز شهرستان دشتستان) در۷۳ کیلومتری شمال شرقی بوشهر، بر روی رود شاپور در سال ۱۳۷۵ساخت آن آغاز شده در 1386 به بهره برداری رسیده ‌است. 8.نمایی از شانه سد لتیان بر روی رودخانه جاجرود که در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تهران و در لواسان قرار دارد. این سد بتنی یکی از منابع اصلی تأمین آب تهران می باشد که ۳۰ درصد از آب شرب شهر تهران را تأمین مینماید. نمایی از شانه سد لتیان بر روی رودخانه جاجرود که در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تهران و در لواسان قرار دارد. این سد بتنی یکی از منابع اصلی تأمین آب تهران می باشد که ۳۰ درصد از آب شرب شهر تهران را تأمین مینماید.
9. انعکاس نور از پشت پنچره منبت کاری با شیشه های رنگی آنها به درون اتاقها ، رقص نور بسیار زیبائی را در نارنجستان شیراز بوجود می آورد.شیشه گری دستی حرفه‌ای در ایران حداقل به ۳۰۰۰ سال قبل باز می‌گردد و در مناطق گوناگون، این هنر - صنعت تکامل پیدا نموده. انعکاس نور از پشت پنچره منبت کاری با شیشه های رنگی آنها به درون اتاقها ، رقص نور بسیار زیبائی را در نارنجستان شیراز بوجود می آورد.شیشه گری دستی حرفه‌ای در ایران حداقل به ۳۰۰۰ سال قبل باز می‌گردد و در مناطق گوناگون، این هنر - صنعت تکامل پیدا نموده. 10.یخچال میبد مربوط به دوره صفوی است و در میبد، مرکز شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. یخچال میبد مربوط به دوره صفوی است و در میبد، مرکز شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۸۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 11.پل تاریخی سفید اهواز در شهریور 1315ش افتتاح شد و دارای دو قوس بتنی ۱۲ و ۲۰ متری است. مهندسی آلمانی به اتفاق همسر مهندسش شروع به ساختن ساختمان این پل کرد و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالی‌ها پیش برد، ولی از دنیا رفت ولی همسرش آنرا بپایان رسانید. پل تاریخی سفید اهواز در شهریور 1315ش افتتاح شد و دارای دو قوس بتنی ۱۲ و ۲۰ متری است. مهندسی آلمانی به اتفاق همسر مهندسش شروع به ساختن ساختمان این پل کرد و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالی‌ها پیش برد، ولی از دنیا رفت ولی همسرش آنرا بپایان رسانید. 12.برج میلاد نماد جدید شهر تهران که یک اثر فوق العاده و منحصر بفرد مهندسی است از بین ساختمانهای شهر تهران و در یک روز با آلودگی کمتر هوا خودنمایی می کند. برج میلاد نماد جدید شهر تهران که یک اثر فوق العاده و منحصر بفرد مهندسی است از بین ساختمانهای شهر تهران و در یک روز با آلودگی کمتر هوا خودنمایی می کند.
13.سنگنگاره طاق بستان مربوط به امپراطوری ساسانی در 5 کیلومتری کرمانشاه در کوههای زاگرس قریب به 1700 سال فرسایش باد و باران را تحمل کرده تا سندی مصور از شکوه تمدن باستانی ایران را به چشم جهانیان عرضه کند برساند. سنگنگاره طاق بستان مربوط به امپراطوری ساسانی در 5 کیلومتری کرمانشاه در کوههای زاگرس قریب به 1700 سال فرسایش باد و باران را تحمل کرده تا سندی مصور از شکوه تمدن باستانی ایران را به چشم جهانیان عرضه کند برساند. 14.طاق بستان کرمانشاه یکی از برجسته ترین نمونه های حجاری عهد ساسانی است که با نماد اردشیر دوم و شاپور سوم عظمت و شکوه ایران باستان را به رخ جهانیان می کشد. طاق بستان کرمانشاه یکی از برجسته ترین نمونه های حجاری عهد ساسانی است که با نماد اردشیر دوم و شاپور سوم عظمت و شکوه ایران باستان را به رخ جهانیان می کشد. 15.مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار که قدمتشان به دوره تیموریان (قرن ۹ هجری) برمی گردد. این مجموعه تقریباً در وسط بافت قدیمی شهر واقع شده و یکی از نقاط سوق الجیشی و مهم یزد محسوب می‌شود. مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار که قدمتشان به دوره تیموریان (قرن ۹ هجری) برمی گردد. این مجموعه تقریباً در وسط بافت قدیمی شهر واقع شده و یکی از نقاط سوق الجیشی و مهم یزد محسوب می‌شود. 16.سردر حمام گلستان فومن. حمام سنتی ایرانی فرهنگ و اداب خاصی داشته است بویژه برای عروسی ها و مراسم ملی. در قدیم معمولا هفته ای یک بار حمام می رفته اند و شلوغ ترین روزهای حمام های ایرانی معمولا بویژه جمعه، چند روز عید و بخصوص یک روز قبل از نوروز بوده است. سردر حمام گلستان فومن. حمام سنتی ایرانی فرهنگ و اداب خاصی داشته است بویژه برای عروسی ها و مراسم ملی. در قدیم معمولا هفته ای یک بار حمام می رفته اند و شلوغ ترین روزهای حمام های ایرانی معمولا بویژه جمعه، چند روز عید و بخصوص یک روز قبل از نوروز بوده است.
17.هتل پارس (ایل‌گلی) هتلی پنج ستاره و مجهز در شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی است. نام این هتل از نام گردشگاه ایل‌گلی گرفته شده که در پیرامون آن قرار گرفته‌است. هتل پارس (ایل‌گلی) هتلی پنج ستاره و مجهز در شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی است. نام این هتل از نام گردشگاه ایل‌گلی گرفته شده که در پیرامون آن قرار گرفته‌است. 18.خانه بروجردی‌ها از آثار تاریخی شهر کاشان است. بانی این خانه، حاج سید حسن نطنزی از بازرگان‌های نطنزی مقیم کاشان و معمار آن استاد علی مریم کاشانی بوده‌است. به طوری که در کتیبه چهار طرف تالار آن آمده است ، ساخت بنا به سال 1292 ه-ق باز می گردد. خانه بروجردی‌ها از آثار تاریخی شهر کاشان است. بانی این خانه، حاج سید حسن نطنزی از بازرگان‌های نطنزی مقیم کاشان و معمار آن استاد علی مریم کاشانی بوده‌است. به طوری که در کتیبه چهار طرف تالار آن آمده است ، ساخت بنا به سال 1292 ه-ق باز می گردد. 19.انعکاس تصویر مسجد شاه در استخر میدان نقش جهان اصفهان، نمایی از توسعه پایدار عهد صفوی و الگویی بی نظیر برای زندگی انسان با توجه به طبیعت و مسائل زیست محیطی دارد. انعکاس تصویر مسجد شاه در استخر میدان نقش جهان اصفهان، نمایی از توسعه پایدار عهد صفوی و الگویی بی نظیر برای زندگی انسان با توجه به طبیعت و مسائل زیست محیطی دارد. 20.مجتمع کاخ موزه گلستان نمونه زیبایی از تلفیق معماری شرقی و غربی در عهد قاجار مبیاشد. کاخ گلستان یکی از گرانبهاترین و قدیمی ترین آثار باستانی موجود در تهران مبیاشد که از چندین ساختمان سلطنتی تشکیل شده است. مجتمع کاخ موزه گلستان نمونه زیبایی از تلفیق معماری شرقی و غربی در عهد قاجار مبیاشد. کاخ گلستان یکی از گرانبهاترین و قدیمی ترین آثار باستانی موجود در تهران مبیاشد که از چندین ساختمان سلطنتی تشکیل شده است.
21.یک ویلای لوکس در محمدشهر کرج بر 500 متر مساحت یک ویلای لوکس در محمدشهر کرج بر 500 متر مساحت 22.زیبایی خیره کننده مسجد شاه (امام) اصفهان در شب. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری مربوط به سلسله صفوی است و درجنوب میدان نقش جهان واقع شده.معمارآن استاد علی‌اکبر اصفهانی و ناظر ساختمان محب‌علی بیک الله بوده‌اند. زیبایی خیره کننده مسجد شاه (امام) اصفهان در شب. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری مربوط به سلسله صفوی است و درجنوب میدان نقش جهان واقع شده.معمارآن استاد علی‌اکبر اصفهانی و ناظر ساختمان محب‌علی بیک الله بوده‌اند. 23.گذرگاه طاقدارمقرنس سردر ورودی مسجد امام(شاه) اصفهان: مقرنس‌ها به شکل طبقاتی که روی هم ساخته شده برای آرایش دادن بناها و یا برای آنکه به تدریج از یک شکل هندسی به شکل هندسی دیگری تبدیل شود، به کار می‌روند. گذرگاه طاقدارمقرنس سردر ورودی مسجد امام(شاه) اصفهان: مقرنس‌ها به شکل طبقاتی که روی هم ساخته شده برای آرایش دادن بناها و یا برای آنکه به تدریج از یک شکل هندسی به شکل هندسی دیگری تبدیل شود، به کار می‌روند. 24.پل معروف خواجوی اصفهان در وقت سحر. پل خواجو شاید زیباترین پل استان اصفهان باشد که کاربردهایی به عنوان پل، آب بر و شاه نشین داشته در دوره شاه عباس دوم صفوی بنا شده یکی از جاذبه های گردشگری جهانی است پل معروف خواجوی اصفهان در وقت سحر. پل خواجو شاید زیباترین پل استان اصفهان باشد که کاربردهایی به عنوان پل، آب بر و شاه نشین داشته در دوره شاه عباس دوم صفوی بنا شده یکی از جاذبه های گردشگری جهانی است
25.کارگران مشغول عملیات ریل گذاری روی پل ورسک: این پل راه ارتباطی راه آهن سراسری شمال جنوب بوده که با شگفتی تمام و با ابزار آلات بسیار ساده مانند دینامیت و دریل دستی ساخته شده بود و در ساخت آن از هیچ سازه فلزی استفاده نشده است کارگران مشغول عملیات ریل گذاری روی پل ورسک: این پل راه ارتباطی راه آهن سراسری شمال جنوب بوده که با شگفتی تمام و با ابزار آلات بسیار ساده مانند دینامیت و دریل دستی ساخته شده بود و در ساخت آن از هیچ سازه فلزی استفاده نشده است 26.پل ورسک در حال ساخت: ورسک از شاهکارهای مهندسی زمان خویش به حساب می آمده است. این پل در زمان حکومت رضاشاه در ایران توسط آلمانی‌ها و در طول جنگ جهانی دوم در شهرستان سوادکوه استان مازندران احداث شد. پل ورسک در حال ساخت: ورسک از شاهکارهای مهندسی زمان خویش به حساب می آمده است. این پل در زمان حکومت رضاشاه در ایران توسط آلمانی‌ها و در طول جنگ جهانی دوم در شهرستان سوادکوه استان مازندران احداث شد. 27.کاشی‌کاری معرق در سطح زیرین گنبد آرامگاه با طراحی گره‌های هندسی اسلامی.نبد از دورن با رنگ‌های مختلف عرفانی آراسته شده‌است؛ آبی فیروزه‌ای (نماد بهشت)، سرخ ارغوانی (نماد شراب ازلی)، سیاه و سفید (نماد شب و روز) و قهوه‌ای سوخته (نماد خاک) است. کاشی‌کاری معرق در سطح زیرین گنبد آرامگاه با طراحی گره‌های هندسی اسلامی.نبد از دورن با رنگ‌های مختلف عرفانی آراسته شده‌است؛ آبی فیروزه‌ای (نماد بهشت)، سرخ ارغوانی (نماد شراب ازلی)، سیاه و سفید (نماد شب و روز) و قهوه‌ای سوخته (نماد خاک) است. 28.گنبد خارق العاده زیبای آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی از داخل. مجموعه نفیس بقعه شیخ صفی‌الدین به نام عارف نامدار شیخ صفی‌الدین اردبیلی جد سلاطین صفویه، در سال ۷۳۵ ه. ق. به دست فرزند وی صدرالدین موسی بنا شد. گنبد خارق العاده زیبای آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی از داخل. مجموعه نفیس بقعه شیخ صفی‌الدین به نام عارف نامدار شیخ صفی‌الدین اردبیلی جد سلاطین صفویه، در سال ۷۳۵ ه. ق. به دست فرزند وی صدرالدین موسی بنا شد.
29.چینی خانه در قسمت خاوری قندیل خانه یا رواق اصلی آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی قرار گرفته در دوره صفویه محل نگهداری ظروف زرینه، سیمینه و ظروف سفارشی شاه عباس اول از کشور چین بوده‌است. چینی خانه در قسمت خاوری قندیل خانه یا رواق اصلی آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی قرار گرفته در دوره صفویه محل نگهداری ظروف زرینه، سیمینه و ظروف سفارشی شاه عباس اول از کشور چین بوده‌است. 30.دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه‌ای از دانشگاههای غیر دولتی در ایران (و چند شهر خارج ازایران) است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. بزرگترین کتابخانه دانشگاهی ایران در دانشگاه آزاد نجف‌آباد دانشگاه آزاد اسلامی مجموعه‌ای از دانشگاههای غیر دولتی در ایران (و چند شهر خارج ازایران) است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. بزرگترین کتابخانه دانشگاهی ایران در دانشگاه آزاد نجف‌آباد 31.برج میلاد نام برج مخابراتی چندمنظوره است که در شمال غربی تهران، پایتخت ایران قرار دارد. این برج با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران، ۶اُمین برج بلند مخابراتی جهان و 15اُمین سازهٔ بلند نامتکی جهان است. برج میلاد نام برج مخابراتی چندمنظوره است که در شمال غربی تهران، پایتخت ایران قرار دارد. این برج با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران، ۶اُمین برج بلند مخابراتی جهان و 15اُمین سازهٔ بلند نامتکی جهان است. 32.دیوان محاسبات کشور مؤسسه‌ای دولتی است که در امور مالی و اداری مستقل می‌باشد و زیرنظر مجلس شورای اسلامی بعنوان بازوی نظارتی آن عمل می نماید. این دیوان به کلیه حسابهای وزارتخانه، مؤسسات و شرکتهای دولتی حسابرسی می‌نماید دیوان محاسبات کشور مؤسسه‌ای دولتی است که در امور مالی و اداری مستقل می‌باشد و زیرنظر مجلس شورای اسلامی بعنوان بازوی نظارتی آن عمل می نماید. این دیوان به کلیه حسابهای وزارتخانه، مؤسسات و شرکتهای دولتی حسابرسی می‌نماید
33.کاخ‌های سعدآباد را دودمان پهلوی در منطقه شمیران، تهران بنا کرده‌اند.پس از پیروزی انقلاب ۵۷ این مجموعه به شکل موزه در آمد ولیکن کاخ فعلی ریاست جمهوری در جوار این مجموعه قرار دارد. کاخ‌های سعدآباد را دودمان پهلوی در منطقه شمیران، تهران بنا کرده‌اند.پس از پیروزی انقلاب ۵۷ این مجموعه به شکل موزه در آمد ولیکن کاخ فعلی ریاست جمهوری در جوار این مجموعه قرار دارد. 34.پتروشیمی آبادان نخستین تولید کننده پی وی سی در کشور می باشد . طراحی و نصب پتروشیمی آبادان توسط شرکتهای آمریکایی بی اف گودریچ و لاماس انجام شده است. این شرکت در سال 1345 تاسیس و در سال 1348 راه اندازی شد. پتروشیمی آبادان نخستین تولید کننده پی وی سی در کشور می باشد . طراحی و نصب پتروشیمی آبادان توسط شرکتهای آمریکایی بی اف گودریچ و لاماس انجام شده است. این شرکت در سال 1345 تاسیس و در سال 1348 راه اندازی شد. 35.محوطه هتل نارنجستان نور،شهری گردشگری که محبوبیت فراوانی میان مسافران داخلی و خارجی دارد. دید جنوبی شهر به سمت کوه‌های پوشیده از درختان پهن‌برگ واز سمت شمال نیز به دریای خزر مشرف است.جنگلهای شمال ایران جزء جنگل‌های هیرکانی می‌باشند. محوطه هتل نارنجستان نور،شهری گردشگری که محبوبیت فراوانی میان مسافران داخلی و خارجی دارد. دید جنوبی شهر به سمت کوه‌های پوشیده از درختان پهن‌برگ واز سمت شمال نیز به دریای خزر مشرف است.جنگلهای شمال ایران جزء جنگل‌های هیرکانی می‌باشند. 36.کلیسای سرکیس مقدس تهران : امروز بیشتر از 200 معبد ارامنه در ایران وجود دارد کلیسای سرکیس مقدس تهران : امروز بیشتر از 200 معبد ارامنه در ایران وجود دارد
37.سد دوستی در مرز ایران و ترکمنستان و روی رودخانه مرزی هریرود در ۷۵ کیلومتری شهرستان سرخس در شمال شرق خراسان رضوی احداث شده‌است. سد دوستی در مرز ایران و ترکمنستان و روی رودخانه مرزی هریرود در ۷۵ کیلومتری شهرستان سرخس در شمال شرق خراسان رضوی احداث شده‌است. 38.تصویری از ساختمان ایرانستان اقامتگاه پ. ت. بامون در بریجپورت کانتیکات بود که توسط معمار استرالیایی لئوپولد ایدلیتز طراحی شده بود. تصویری از ساختمان ایرانستان اقامتگاه پ. ت. بامون در بریجپورت کانتیکات بود که توسط معمار استرالیایی لئوپولد ایدلیتز طراحی شده بود. 39.بنایی که به حرم خشایارشا در پرسپولیس معروف است به شکل اصلی نوسازی شده و به عنوان موزه تخت جمشید مورد استفاده قرار گرفته است. بنایی که به حرم خشایارشا در پرسپولیس معروف است به شکل اصلی نوسازی شده و به عنوان موزه تخت جمشید مورد استفاده قرار گرفته است. 40.یکی از ساختمانهای تشریفاتی وزارت امور خارجه در میدان مشق سابق یا باغ ملی فعلی از میادین تاریخی و جاذبه گردشگری تهران میباشد یکی از ساختمانهای تشریفاتی وزارت امور خارجه در میدان مشق سابق یا باغ ملی فعلی از میادین تاریخی و جاذبه گردشگری تهران میباشد
41.سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو 42.یک کارگر ایرانی در حال گذر از مقابل نیروگاه اتمی بوشهر. در حالی که ایرانیان برای مقابله با تحریمهای تحمیلی کشورهای متحاصم آماده میشوند ملتها با این حقیقت آشنا میشوند که پشت پرده کارتلهای طمعکار صحنه گردانی میکنند. یک کارگر ایرانی در حال گذر از مقابل نیروگاه اتمی بوشهر. در حالی که ایرانیان برای مقابله با تحریمهای تحمیلی کشورهای متحاصم آماده میشوند ملتها با این حقیقت آشنا میشوند که پشت پرده کارتلهای طمعکار صحنه گردانی میکنند. 43.گلهای بهاری مقدم علاقمندان را به برج شکوهمند آزادی گرامی میدارند. این سازه که قبلا شهیاد نام داشت نماد جهانی مهمی است که با انقلاب ایران آمیخته شده است. گلهای بهاری مقدم علاقمندان را به برج شکوهمند آزادی گرامی میدارند. این سازه که قبلا شهیاد نام داشت نماد جهانی مهمی است که با انقلاب ایران آمیخته شده است. 44.سفارت ایران در اوتاوای کانادا در ژانویه 2005. سفارت ایران در اوتاوای کانادا در ژانویه 2005.
45.گنبد کاووس به دلیل وجود بلندترین برج آجری جهان سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید از این شکوه معماری اصیل و تاریخی ایران زمین به این منطقه جذب می کند. گنبد کاووس به دلیل وجود بلندترین برج آجری جهان سالانه گردشگران زیادی را برای بازدید از این شکوه معماری اصیل و تاریخی ایران زمین به این منطقه جذب می کند. 46.گنبد کاووس یا گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که درشهر گنبد کاووس استان گلستان، شمال شرقی ایران قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است. گنبد کاووس یا گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که درشهر گنبد کاووس استان گلستان، شمال شرقی ایران قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است. 47.ساختمان قدیمی پست زاهدان:این ساختمان در بافت مرکزی و قدیمی شهر زاهدان در خیابان طالقانی واقع گردیده است و در اوایل دوره پهلوی اول برای انجام مراسلات پستی در سال 1311 هجری شمسی و در یک طبقه با زیر بنای 570 مترمربع شامل 16 اتاق بنا گردیده ساختمان قدیمی پست زاهدان:این ساختمان در بافت مرکزی و قدیمی شهر زاهدان در خیابان طالقانی واقع گردیده است و در اوایل دوره پهلوی اول برای انجام مراسلات پستی در سال 1311 هجری شمسی و در یک طبقه با زیر بنای 570 مترمربع شامل 16 اتاق بنا گردیده 48.پدیده خسوف (ماه گرفتگی) برفراز آسمان تهران از ورای برج میلاد (اخیرا برخی رسانه های مستقل غربی جهت خنثی سازی جریان مغرض حاکم تلاش دارند با انتشار تصاویری متفاوت چهره ای واقعی از ایران را به نمایش بگذارند) پدیده خسوف (ماه گرفتگی) برفراز آسمان تهران از ورای برج میلاد (اخیرا برخی رسانه های مستقل غربی جهت خنثی سازی جریان مغرض حاکم تلاش دارند با انتشار تصاویری متفاوت چهره ای واقعی از ایران را به نمایش بگذارند)
49.قلعه الموت در شمال شرقی روستای گازرخان(قصر خان) و بر فراز صخره ای به ارتفاع ۲۱۶۳ متر از سطح دریا که بلندی صخره از زمین‌های پیرامون خود 200 متر و گسترده دژ 20000 متر مربع می‌باشد قرار دارد. قلعه الموت در شمال شرقی روستای گازرخان(قصر خان) و بر فراز صخره ای به ارتفاع ۲۱۶۳ متر از سطح دریا که بلندی صخره از زمین‌های پیرامون خود 200 متر و گسترده دژ 20000 متر مربع می‌باشد قرار دارد. 50.ویلای آپارتمانی به سبک روستایی در روستای رودبنه نزدیک لاهیجان ضد زلزله و دوستدار محیط زیست نمونه ای است از همزیستی انسان و طبیعت و توسعه پایدار ویلای آپارتمانی به سبک روستایی در روستای رودبنه نزدیک لاهیجان ضد زلزله و دوستدار محیط زیست نمونه ای است از همزیستی انسان و طبیعت و توسعه پایدار 51.گنبدهای شیروان مربوط به قرن پانزدهم میلادی و قبرستان سلطنتی شروانشاهان که از بازماندگان ساتراپهای دوران هخامنشی و ساسانی در این منطنقه بودند. این سایت تاریخی در نزدیکی قلعه گلستان قراردارد گنبدهای شیروان مربوط به قرن پانزدهم میلادی و قبرستان سلطنتی شروانشاهان که از بازماندگان ساتراپهای دوران هخامنشی و ساسانی در این منطنقه بودند. این سایت تاریخی در نزدیکی قلعه گلستان قراردارد 52.باغ خان مربوط به دوره قاجاریه در جاده یزد- تفت باعمارتی با شکوه با آب انبار، ساباط، قهوه خانه و اصطبل در میان آن بنا شده است. بنای این باغ مربوط به قرن سیزدهم هـ. ق و بانی آن محمدخان والی است. از ویژگی های این باغ، تالار بزرگ، سقف مرتفع وعرض بنای آن است باغ خان مربوط به دوره قاجاریه در جاده یزد- تفت باعمارتی با شکوه با آب انبار، ساباط، قهوه خانه و اصطبل در میان آن بنا شده است. بنای این باغ مربوط به قرن سیزدهم هـ. ق و بانی آن "محمدخان والی" است. از ویژگی های این باغ، تالار بزرگ، سقف مرتفع وعرض بنای آن است
53.قلعه مارکوه در جاده بین رامسر تنکابن از بناهای ساسانی است که در دوره های مختلف پس از اسلام نیز به عنوان پایگاه نظامی در مغابل تهاجم دشمنان مورد استفاده قرارگرفته است و دیوار غربی به طول 10 متر همجنان سالم و پابرجاست. قلعه مارکوه در جاده بین رامسر تنکابن از بناهای ساسانی است که در دوره های مختلف پس از اسلام نیز به عنوان پایگاه نظامی در مغابل تهاجم دشمنان مورد استفاده قرارگرفته است و دیوار غربی به طول 10 متر همجنان سالم و پابرجاست. 54.یک روز بارانی و کشیک یک سرباز در مقابل کاخ سنای سابق که امروز جلسات مجلس خبرگان رهبری در آن برگزار میشود. هدف از نهادی مانند مجلس سنا دادن قدرت سیاسی بیشتر به 1% از خواص جامعه است. یک روز بارانی و کشیک یک سرباز در مقابل کاخ سنای سابق که امروز جلسات مجلس خبرگان رهبری در آن برگزار میشود. هدف از نهادی مانند مجلس سنا دادن قدرت سیاسی بیشتر به 1% از خواص جامعه است. 55.کنبد شگفت انگیز کاخ سنا یکی از چالشهای بزرگ معماری آنزمان برای ارضای جاه طلبی های شاه بود. طراحی آن راحیدر غیائی انجام داد و پروژه توسط آقای رحمان صفایی انجام گرفت. کنبد شگفت انگیز کاخ سنا یکی از چالشهای بزرگ معماری آنزمان برای ارضای جاه طلبی های شاه بود. طراحی آن راحیدر غیائی انجام داد و پروژه توسط آقای رحمان صفایی انجام گرفت. 56.قلعه رودخان یا قلعه حسام نام قلعه‌ای تاریخی در ۲5 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند. قلعه رودخان یا قلعه حسام نام قلعه‌ای تاریخی در ۲5 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند.
57.نیروگاه هسته ای بوشهر در حال ساخت در سال 2005 میلادی. این پروژه توسط آلمانی ها در 1975 شروع شد ولی آنها در 1979 کاررا رها کردند و به دلایل مختلفی مخصوصا فشار سیاسی غربی ها تکمیل آن سالها به طول انجامید و هزینه بالای برق تولیدی آن قابل تصور نیست نیروگاه هسته ای بوشهر در حال ساخت در سال 2005 میلادی. این پروژه توسط آلمانی ها در 1975 شروع شد ولی آنها در 1979 کاررا رها کردند و به دلایل مختلفی مخصوصا فشار سیاسی غربی ها تکمیل آن سالها به طول انجامید و هزینه بالای برق تولیدی آن قابل تصور نیست 58.ارگ و قلعه 1500 ساله بیاضه بازمانده از دوران ساسانی هجوم نايب حسين كاشي و قشون كارآزموده او در سالهاي 1327 و 1328 هجري قمري، تمامي قلاع منطقه از نائين تا طبس سقوط كرد، ولي مهاجمان باوجود به توپ بستن قلعه بياضه از تسخير آن عاجز ماندند ارگ و قلعه 1500 ساله بیاضه بازمانده از دوران ساسانی هجوم نايب حسين كاشي و قشون كارآزموده او در سالهاي 1327 و 1328 هجري قمري، تمامي قلاع منطقه از نائين تا طبس سقوط كرد، ولي مهاجمان باوجود به توپ بستن قلعه بياضه از تسخير آن عاجز ماندند 59.بنای ساسانی قلعه دختر در باکو جمهوری آذربایجان قسمت اصلی شهررا در برار حملات بسیار حفاطت کرد و در حمله توپخانه روس در 1723م که منجر به سقوط شهر شد تقریبا از بین رفت. بنای ساسانی قلعه دختر در باکو جمهوری آذربایجان قسمت اصلی شهررا در برار حملات بسیار حفاطت کرد و در حمله توپخانه روس در 1723م که منجر به سقوط شهر شد تقریبا از بین رفت. 60.قلعه شهر ساسانی دارا در دهکده اغوز ترکیه کنونی پس از معتبر شدن فرات به عنوان مرز ایران و روم دردست رومی ها بود ولی به خاطر موقعیت مهم استراتژیکی صحنه نبردهای بسیاری در قرن ششم میلادی بود قلعه شهر ساسانی دارا در دهکده اغوز ترکیه کنونی پس از معتبر شدن فرات به عنوان مرز ایران و روم دردست رومی ها بود ولی به خاطر موقعیت مهم استراتژیکی صحنه نبردهای بسیاری در قرن ششم میلادی بود
61.کاخ اردشیر بابکان یا آتشكده فیروزآباد در دوران اردوان پنجم آخرین پادشاه اشکانی به دست اردشیر بابکان بنیان‌گذار سلسلهٔ ساسانی در 224 میلادی ساخته شد. کاخ اردشیر بابکان از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فیروزآباد است. کاخ اردشیر بابکان یا آتشكده فیروزآباد در دوران اردوان پنجم آخرین پادشاه اشکانی به دست اردشیر بابکان بنیان‌گذار سلسلهٔ ساسانی در 224 میلادی ساخته شد. کاخ اردشیر بابکان از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فیروزآباد است. 62.کاخ اردشیر بابکان یا آتشكده فیروزآباد دارای تالارهای تو در تو است و با گذشت ۱۸۰۰ سال گچ‌بری قسمت بالای دیوارهای داخلی آن همچنان سالم مانده‌است. کاخ اردشیر بابکان یا آتشكده فیروزآباد دارای تالارهای تو در تو است و با گذشت ۱۸۰۰ سال گچ‌بری قسمت بالای دیوارهای داخلی آن همچنان سالم مانده‌است. 63.سد جره مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان کازرون، بخش حره و بالان ـ روستای جره واقع شده و به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و اکنون به زیر آب رفته است سد جره مربوط به دوره ساسانیان است و در شهرستان کازرون، بخش حره و بالان ـ روستای جره واقع شده و به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و اکنون به زیر آب رفته است 64.قلعه فورگ در غرب بیرجند بعد از قلعه الموت مهم‌ترین مقر حضور اسماعیلیان به حساب می‌آمده و در دوره های مختلف مورد استفاده بوده است. آخرین بازسازی توسط میرزا بقاخان در دوره نادرشاه شروع شد و توسط پسرش میرزا رفیع خان به پایان رسید قلعه فورگ در غرب بیرجند بعد از قلعه الموت مهم‌ترین مقر حضور اسماعیلیان به حساب می‌آمده و در دوره های مختلف مورد استفاده بوده است. آخرین بازسازی توسط میرزا بقاخان در دوره نادرشاه شروع شد و توسط پسرش میرزا رفیع خان به پایان رسید
65.پل بابا رکن الدین یا پل خواجو، در شهر اصفهان و بر روی رودخانه زاینده‌رود در شرق سی وسه پل قرار دارد.از بناهای شاه عباس دوم صفوی است که در سال ۱۰۶۰ هجری قمری بنا شده‌است. درازای پل ۱۳۳ متر و پهنای آن ۱۲ متر است. پل بابا رکن الدین یا پل خواجو، در شهر اصفهان و بر روی رودخانه زاینده‌رود در شرق سی وسه پل قرار دارد.از بناهای شاه عباس دوم صفوی است که در سال ۱۰۶۰ هجری قمری بنا شده‌است. درازای پل ۱۳۳ متر و پهنای آن ۱۲ متر است. 66.مسجد آبی یا مسجد آسمان در اریوان ارمنستان که به دستور نادرشاه در 1736م ساخته شد و در زمان شوروی به موزه تبدیل گردید ولی در سال 1990 توسط ایران بازسازی شد و اکنون تنها مسجد فعال اریوان است مسجد آبی یا مسجد آسمان در اریوان ارمنستان که به دستور نادرشاه در 1736م ساخته شد و در زمان شوروی به موزه تبدیل گردید ولی در سال 1990 توسط ایران بازسازی شد و اکنون تنها مسجد فعال اریوان است 67.مسحد شاه عباس در ایروان ارمنستان- این مسحد همزمان با مسحد شاه عباس صفوی در گنجه در سال 1606 م توسط شیخ بهاالدین بنا شد و دارای مدرسه و کتابخانه بود مسحد شاه عباس در ایروان ارمنستان- این مسحد همزمان با مسحد شاه عباس صفوی در گنجه در سال 1606 م توسط شیخ بهاالدین بنا شد و دارای مدرسه و کتابخانه بود 68.عکسی از مسجد شاه عباس در گنجه مربوط به اواخر قرن نوزدهم میلادی. مناره های مسجد صفوی در زمان حکومت شوروی بر اثر برنامه های حقکشی نژادی از بین رفتند. گنجه یکی از بسیار شهرهایی بود که در قرارداد ننگین گلستان از ایران جدا شد عکسی از مسجد شاه عباس در گنجه مربوط به اواخر قرن نوزدهم میلادی. مناره های مسجد صفوی در زمان حکومت شوروی بر اثر برنامه های حقکشی نژادی از بین رفتند. گنجه یکی از بسیار شهرهایی بود که در قرارداد ننگین گلستان از ایران جدا شد
69.عملیات ساخت قنات در دوره قاجار. کاریز یا قنات یا کهریز به راهی که در زیر زمین کنده شود تا آب از آن جریان یابد می‌گویند. کاریز کانالی است که از دیرباز برای مدیریت آب در زمین می‌ساخته‌اند. عملیات ساخت قنات در دوره قاجار. کاریز یا قنات یا کهریز به راهی که در زیر زمین کنده شود تا آب از آن جریان یابد می‌گویند. کاریز کانالی است که از دیرباز برای مدیریت آب در زمین می‌ساخته‌اند. 70.راکتور اتمی آب سنگین اراک : قدرتهای جهانی ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی می کنند، ادعایی که مقامات ایران ی تکذیب میکنند و شواهد نشان میدهد کشورهای زیادی در ضربه زدن به این فعالیت در تلاش بوده و هزینه سنگینی به ملت ایران تحمیل شده است راکتور اتمی آب سنگین اراک : قدرتهای جهانی ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی می کنند، ادعایی که مقامات ایران ی تکذیب میکنند و شواهد نشان میدهد کشورهای زیادی در ضربه زدن به این فعالیت در تلاش بوده و هزینه سنگینی به ملت ایران تحمیل شده است 71.پرستشگاه آدینه، یک معبد قدیمی آیین مهرپرستی در بادرود اصفهان. میتراییسم فرقه ای در ایران باستان بود که تا قرن 3 میلادی در اروپا نیز حضور داشت و تصور میشود مسیحیت متبلور از ترکیب آن با یهودیت باشد پرستشگاه آدینه، یک معبد قدیمی آیین مهرپرستی در بادرود اصفهان. میتراییسم فرقه ای در ایران باستان بود که تا قرن 3 میلادی در اروپا نیز حضور داشت و تصور میشود مسیحیت متبلور از ترکیب آن با یهودیت باشد 72.ورودی ایستگاه مترو تهران در ضلع جنوب شرقی میدان حسن آباد مانند تیری قلب بنای عهد قاجاررا نشانه میرود و شاید این تاوان رشد سریع جمعیت باشد ورودی ایستگاه مترو تهران در ضلع جنوب شرقی میدان حسن آباد مانند تیری قلب بنای عهد قاجاررا نشانه میرود و شاید این تاوان رشد سریع جمعیت باشد
73.سردر باغ ملی طی سالهای ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ ش، به عنوان دروازه ورود به میدان مشق، که محوطه ای نظامی و در اختیار قشون بود، توسط جعفرخان کاشانی احداث شدهاست. سردر باغ ملی طی سالهای ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ ش، به عنوان دروازه ورود به میدان مشق، که محوطه ای نظامی و در اختیار قشون بود، توسط جعفرخان کاشانی احداث شدهاست. 74.دوران پهلوی : عکسی از کارکنان هواپیمایی ایران ایر(هما) ئذ مقابل دفتر مرکزی مهمانداران زن در ماین دو خلبان با لبخندی شاد در مقابل کپی مجسمه شیردال از پاسارگاد و عکسی از شاه مخلوع در پشت سر ایشان دوران پهلوی : عکسی از کارکنان هواپیمایی ایران ایر(هما) ئذ مقابل دفتر مرکزی مهمانداران زن در ماین دو خلبان با لبخندی شاد در مقابل کپی مجسمه شیردال از پاسارگاد و عکسی از شاه مخلوع در پشت سر ایشان 75.مسجد جامع نطنز بنایی ایلخانی است که از شبستان هشت ضلعي گنبد داري که بر صحن است و چهار ايوان اصلي و نمازخانه و دهليزهايي که اضلاع صحن را به يکديگر مي پيوندند تشکيل گرديده است مسجد جامع نطنز بنایی ایلخانی است که از شبستان هشت ضلعي گنبد داري که بر صحن است و چهار ايوان اصلي و نمازخانه و دهليزهايي که اضلاع صحن را به يکديگر مي پيوندند تشکيل گرديده است 76.مسجد حکیم اصفهان در انتهای بازار رنگرزان واقع شده است و در دورهٔ شاه عباس دوم به دست پزشک او حکیم محمد داوود در محل ویرانه‌های مسجد جامع دیلمی جورجیر یا مسجد صاحب اسماعیل بن عباد از قرن چهارم هجری بنا شده است. مسجد حکیم اصفهان در انتهای بازار رنگرزان واقع شده است و در دورهٔ شاه عباس دوم به دست پزشک او حکیم محمد داوود در محل ویرانه‌های مسجد جامع دیلمی جورجیر یا مسجد صاحب اسماعیل بن عباد از قرن چهارم هجری بنا شده است.
77.برج دیلیمیان در روستای کمرود از توابع نور در میان کوههای البرز مقبره فخرالدوله دیلمی است. نهضت دیلمیان از اولین عناصر مقاومت های ایرانیان پس از حمله اعراب بود که به سقوط پایگاه خلیفه در بغداد انجامید برج دیلیمیان در روستای کمرود از توابع نور در میان کوههای البرز مقبره فخرالدوله دیلمی است. نهضت دیلمیان از اولین عناصر مقاومت های ایرانیان پس از حمله اعراب بود که به سقوط پایگاه خلیفه در بغداد انجامید 78.ارگ تبریز (علی‌شاه) یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور و نماد شهر تبریز است و توسط خواجه تاج‌الدین علی‌شاه بنا شده‌است.. ارگ تبریز (علی‌شاه) یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور و نماد شهر تبریز است و توسط خواجه تاج‌الدین علی‌شاه بنا شده‌است.. 79.گوردخمه باستانی (برج خاموشی) مربوط به زرتشتیان نزدیک یزد کهخ بزرگترین جامعه زرتشتی را دارا میباشد. گوردخمه باستانی (برج خاموشی) مربوط به زرتشتیان نزدیک یزد کهخ بزرگترین جامعه زرتشتی را دارا میباشد. 80.سقف زیبای مسجد جامع (جمعه) اصفهان که از قدیمی ترین بناهای این شهرتاریخی میباشد که در اوایل قرن ششم هجری بنا شده و تزئیناتی شبیه تعدادی محراب به سوی بالای گنبد را دارا میباشد. سقف زیبای مسجد جامع (جمعه) اصفهان که از قدیمی ترین بناهای این شهرتاریخی میباشد که در اوایل قرن ششم هجری بنا شده و تزئیناتی شبیه تعدادی محراب به سوی بالای گنبد را دارا میباشد.
81.مدرسه چهار باغ (مدرسه مادر شاه)، در اصفهان به دستور و همت مادر شاه سلطان حسين صفوي و براي تدريس و تعليم طلاب علوم ديني ساخته شد .تزئينات نفيس كاشي كاري و انواع مختلفي كه در آن به كار رفته، اين بنا را از ساير بناهاي دوره صفوي متمايز ساخته است. مدرسه چهار باغ (مدرسه مادر شاه)، در اصفهان به دستور و همت مادر شاه سلطان حسين صفوي و براي تدريس و تعليم طلاب علوم ديني ساخته شد .تزئينات نفيس كاشي كاري و انواع مختلفي كه در آن به كار رفته، اين بنا را از ساير بناهاي دوره صفوي متمايز ساخته است. 82.برجهای دوقلوی خارقان قزوین متعلق به شاهزادگان سلجوقی برجهای دوقلوی خارقان قزوین متعلق به شاهزادگان سلجوقی 83.گنبد آبی رنگ آرامگاه شیخ زاهد گیلانی نمونه جالبی است از تلفیق چند سبک معماری که در آن کاشیکاری بر اجزای هندسی به آرامی در بنای آجری نماد اکثر خانه های روستایی گیلان ادغام میشود گنبد آبی رنگ آرامگاه شیخ زاهد گیلانی نمونه جالبی است از تلفیق چند سبک معماری که در آن کاشیکاری بر اجزای هندسی به آرامی در بنای آجری نماد اکثر خانه های روستایی گیلان ادغام میشود 84.آرامگاه شیخ زاهد گیلانی در لاهیجان در یک روز بارانی آرامگاه شیخ زاهد گیلانی در لاهیجان در یک روز بارانی
85.تهران - میدان توپخانه (سپه) و ساختمان نظمیه (اداره پلیس) که دیگر اثری از آن نیست تهران - میدان توپخانه (سپه) و ساختمان نظمیه (اداره پلیس) که دیگر اثری از آن نیست 86.بانک ملی ایران در خیابان فردوسی که در سال 1307ش تاسیس شد برای اینکه رویای دیرینه ایرانیان را تحقق بخشد بانک ملی ایران در خیابان فردوسی که در سال 1307ش تاسیس شد برای اینکه رویای دیرینه ایرانیان را تحقق بخشد 87.زندان شهربانی واقع در خیابان خیام در دوران رضاخانی دارای محبس عمومي، محبس نسوان و يك بازداشتگاه موقت و محبس شماره 8 مخصوص زندانيان و متهمان سياسي بود زندان شهربانی واقع در خیابان خیام در دوران رضاخانی دارای محبس عمومي، محبس نسوان و يك بازداشتگاه موقت و محبس شماره 8 مخصوص زندانيان و متهمان سياسي بود 88.مراحل ساخت پروژه میدان و برج آزادی (شهیاد) در سال 1349که پس از اتمام به سرعت تبدیل به نمادی شد از: به تهران خوش آمدید مراحل ساخت پروژه میدان و برج آزادی (شهیاد) در سال 1349که پس از اتمام به سرعت تبدیل به نمادی شد از: به تهران خوش آمدید
89.مسجد سپهسالار در میدان بهارستان در دوره قاجار. بنا بر دستنوشته روی عکس ماه مبارک رمضان است و مغازه های درون صحن باز هستند مسجد سپهسالار در میدان بهارستان در دوره قاجار. بنا بر دستنوشته روی عکس ماه مبارک رمضان است و مغازه های درون صحن باز هستند 90.مسجد اکبریه لاهیجان. مناره قشنگ شش ضلعی به طرز زیبایی بر ساختاری چوبی استوار شده که از کناره ها نمایان است و گنبد کاشیکاری شده زمینه آبی تلاش هنرمندانه ای برای هماهنگی با چرخ گردون مسجد اکبریه لاهیجان. مناره قشنگ شش ضلعی به طرز زیبایی بر ساختاری چوبی استوار شده که از کناره ها نمایان است و گنبد کاشیکاری شده زمینه آبی تلاش هنرمندانه ای برای هماهنگی با چرخ گردون 91.گنبد سلطانیه بزرگترین گنبد آجری جهان و مقبرهٔ اولجایتو است که نام خود را به سلطان محمد خدابنده تغییر داد و از آثار مهم دوره ایلخانیان به حساب میآید. گنبد سلطانیه بزرگترین گنبد آجری جهان و مقبرهٔ اولجایتو است که نام خود را به سلطان محمد خدابنده تغییر داد و از آثار مهم دوره ایلخانیان به حساب میآید. 92.عمارت حوضخانه در کاخ سلطنت آباد در سال 1305 قمری در زمان ناصرالدین شاه در جلکه شرقی قریه رستم آباد ساخته شد معماری و سبک ساختمان کاخ و تزیینات گچ‌بری آن معرف هنر دوره قاجاریه است. عمارت حوضخانه در کاخ سلطنت آباد در سال 1305 قمری در زمان ناصرالدین شاه در جلکه شرقی قریه رستم آباد ساخته شد معماری و سبک ساختمان کاخ و تزیینات گچ‌بری آن معرف هنر دوره قاجاریه است.
93.کاخ و پادگان عشرت آباد در سال ۱۲۹۱ به دستور ناصرالدین شاه در محل عشرت‌آباد، در شمال شرقی تهران و بیرون دروازه شمیران ،ساخته شد. ساختمان کلاه فرنگی پادگان عشرت‌آباد که در زمان قاجار ساخته شده به صورت برجی زیبا و چهار طبقه است که دارای نمادهایی موزون است. کاخ و پادگان عشرت آباد در سال ۱۲۹۱ به دستور ناصرالدین شاه در محل عشرت‌آباد، در شمال شرقی تهران و بیرون دروازه شمیران ،ساخته شد. ساختمان کلاه فرنگی پادگان عشرت‌آباد که در زمان قاجار ساخته شده به صورت برجی زیبا و چهار طبقه است که دارای نمادهایی موزون است. 94.مناره قدیمی آجری شش ضلعی مسجد المهدي محله شعر بافان لاهیجان : اين ناحيه محله بافندگان و نساجان بوده و قبل از اشغال روسها حدود چهار هزار چرخ ابريشم كشي و دستگاهاي بافت پارچه هاي ابريشمي در اينجا داير بود مناره قدیمی آجری شش ضلعی مسجد المهدي محله شعر بافان لاهیجان : اين ناحيه محله بافندگان و نساجان بوده و قبل از اشغال روسها حدود چهار هزار چرخ ابريشم كشي و دستگاهاي بافت پارچه هاي ابريشمي در اينجا داير بود 95.قلعه رودخان در 25 کیلومتری شهر فومن بنایی است نظامی که قدمت آنرا به دوران سلجوقی (بعضا ساسانی) نسبت میدهند که بر دو قله کوه به عظمتی چشمگیر بنا شده است. قلعه رودخان در 25 کیلومتری شهر فومن بنایی است نظامی که قدمت آنرا به دوران سلجوقی (بعضا ساسانی) نسبت میدهند که بر دو قله کوه به عظمتی چشمگیر بنا شده است. 96.ساختمان اداره پست و تلگراف در میدان تاریخی توپخانه. متاسفانه این بنای زیبا در زمان پهلوی تخریب شد و به جای آن ساختمان بی شخصیت مستطیل شکلی بنا شد. ساختمان اداره پست و تلگراف در میدان تاریخی توپخانه. متاسفانه این بنای زیبا در زمان پهلوی تخریب شد و به جای آن ساختمان بی شخصیت مستطیل شکلی بنا شد.
97.مسجد شاه عباسی در گنجه جمهوری آذربایجان یکی از معدود یادمان های دوره صفوی در این شهر تاریخی که در 1813م توسط روسها از ایران جدا شد. مسجد شاه عباسی در گنجه جمهوری آذربایجان یکی از معدود یادمان های دوره صفوی در این شهر تاریخی که در 1813م توسط روسها از ایران جدا شد. 98.موزه نظامی و کاخ میان پشته بندر انزلی بین پل غازیان و پل انزلی در زمینی وسیع قرار دارد و باغ زیبای اطراف آن پراز درختان سرو و مرکبات است موزه نظامی و کاخ میان پشته بندر انزلی بین پل غازیان و پل انزلی در زمینی وسیع قرار دارد و باغ زیبای اطراف آن پراز درختان سرو و مرکبات است 99.عمارت چهل ستون قزوین معروف به عمارت کلاه فرنگی بنایی از آثار دوره صفوی است. طبقه همکف دارای سه لایه نقاشی دیواری است که مربوط به دوره های صفویه و قاجاریه است. عمارت چهل ستون قزوین معروف به عمارت کلاه فرنگی بنایی از آثار دوره صفوی است. طبقه همکف دارای سه لایه نقاشی دیواری است که مربوط به دوره های صفویه و قاجاریه است. 100.آرامگاه دانیال پیامبر در شوش استان خوزستان در زمان قاجار. این پیامبر یهودی در دوران هخامنشی با اینکه دین رسمی ایران زرتشتی بود، نه تنها اجازه ترویج دین یهود را داشت بلکه از اعتبار خاصی نزد مردم برخوردار بود. مقبره دانیال زیارتگاه پیروان همه ادیان است آرامگاه دانیال پیامبر در شوش استان خوزستان در زمان قاجار. این پیامبر یهودی در دوران هخامنشی با اینکه دین رسمی ایران زرتشتی بود، نه تنها اجازه ترویج دین یهود را داشت بلکه از اعتبار خاصی نزد مردم برخوردار بود. مقبره دانیال زیارتگاه پیروان همه ادیان است
101.اين كارخانه نساجي که در سال1304تاسيس گرديد اکنون به عنوان موزه و نگارخانه تارو پود زمان و نمایشگاه عکسهای خاندان چهره نگارمورد استفاده قرار گرفته است اين كارخانه نساجي که در سال1304تاسيس گرديد اکنون به عنوان موزه و نگارخانه تارو پود زمان و نمایشگاه عکسهای خاندان چهره نگارمورد استفاده قرار گرفته است 102.کوشک باغ فین کاشان همچون نگینی درخشان در دل کویر برهوت، هر چند حمام فین قتلگاه بزرگمرد ایران زمین میرزا تقی خان امیرکبیر شد. کوشک باغ فین کاشان همچون نگینی درخشان در دل کویر برهوت، هر چند حمام فین قتلگاه بزرگمرد ایران زمین میرزا تقی خان امیرکبیر شد. 103.معماری خانه طباطبایی ها به شیوه گودال باغچه متقارن و درون گرا است، در کویر خانه ها را گود می ساختند تا بنا عایق حرارت و صدا بوده ودسترسی به آب قنات هم راحت تر و در مقابل زلزله مقاومتر باشد. معماری خانه طباطبایی ها به شیوه گودال باغچه متقارن و درون گرا است، در کویر خانه ها را گود می ساختند تا بنا عایق حرارت و صدا بوده ودسترسی به آب قنات هم راحت تر و در مقابل زلزله مقاومتر باشد. 104.ارگ کریمخانی در یک بعدر از ظهر زمستانی 1388 پرندگانی به دنبال ابرها بر فراز برج با شکوه یادگار زندیه و ایرانیانی که لحظات زیبایی را در کنار این عظمت باستانی زندگی میکنند. ارگ کریمخانی در یک بعدر از ظهر زمستانی 1388 پرندگانی به دنبال ابرها بر فراز برج با شکوه یادگار زندیه و ایرانیانی که لحظات زیبایی را در کنار این عظمت باستانی زندگی میکنند.
105.سینما دیانا (سپیده) در خیابان شاهرضا (انقلاب) در سال 1951م. که شرکت پخش فیلم در آن قرار داشت سینما دیانا (سپیده) در خیابان شاهرضا (انقلاب) در سال 1951م. که شرکت پخش فیلم در آن قرار داشت 106.سینما سپیده در خیابان انقلاب 1389 یکی از معدود سینماهایی که پس از فراز و نشیبهای فراوان هنوز توانسته سر پا بماند. سینما سپیده در خیابان انقلاب 1389 یکی از معدود سینماهایی که پس از فراز و نشیبهای فراوان هنوز توانسته سر پا بماند. 107.حرم خشایار شاه در پرسپولیس که در سال 1930 م مرمت و بازسازی شده و اکنون به عنوان موزه پرسپولیس در معرض دید علاقه مندان قرار دارد حرم خشایار شاه در پرسپولیس که در سال 1930 م مرمت و بازسازی شده و اکنون به عنوان موزه پرسپولیس در معرض دید علاقه مندان قرار دارد 108.از پل خشتی لنگرود که از آجر و ساروج ساخته شده است، بعنوان معروف ترین بنای تاریخی و نماد شهر لنگرود یاد می شود. این پل تاریخی بر روی رودخانه لنگرود ساخته شده است. از پل خشتی لنگرود که از آجر و ساروج ساخته شده است، بعنوان معروف ترین بنای تاریخی و نماد شهر لنگرود یاد می شود. این پل تاریخی بر روی رودخانه لنگرود ساخته شده است.
109.برج طغرل بنایی داره ای شکل از جنس آجر است که در شهر ری واقع شده است. عکس مربوط به اوایل سال 1389 نمایی از ورودی و خروجی آن از سوی دیگر دارد. برج طغرل بنایی داره ای شکل از جنس آجر است که در شهر ری واقع شده است. عکس مربوط به اوایل سال 1389 نمایی از ورودی و خروجی آن از سوی دیگر دارد. 110.کعبه زرتشت در نقش رستم 1388 کعبه زرتشت در نقش رستم 1388 111.تل تخت و یا تخت مادر سلیمان بنایی بر 6000 متر مربع بر فراز تپه ای مشرف به محوطه باستانی گاسارگاد در زمان کورش کبیر ساخته شده بود تل تخت و یا تخت مادر سلیمان بنایی بر 6000 متر مربع بر فراز تپه ای مشرف به محوطه باستانی گاسارگاد در زمان کورش کبیر ساخته شده بود 112.برج سنگی معروف به زندان سلیمان در محوطه پاسارگاد. این بنا شبیه کعبه زرتشت در پاسارگاد است که از آن تنها یک دیوار 14 متری بازسازی شده است. گروهی آن را مقبره کمبوجیه، خزانه کورش و آتشگاه میخوانند. برج سنگی معروف به زندان سلیمان در محوطه پاسارگاد. این بنا شبیه کعبه زرتشت در پاسارگاد است که از آن تنها یک دیوار 14 متری بازسازی شده است. گروهی آن را مقبره کمبوجیه، خزانه کورش و آتشگاه میخوانند.
113.قصر بارعام پاسارگاد مجزا از کاخهای خصوصی برای قبول نمایندگان مردم ساخته شده بود. از بنایی به وسعت 2472 متر مربع و تالار705 متری فقط یکی از 8 ستون 13.1 متری باقی مانده است قصر بارعام پاسارگاد مجزا از کاخهای خصوصی برای قبول نمایندگان مردم ساخته شده بود. از بنایی به وسعت 2472 متر مربع و تالار705 متری فقط یکی از 8 ستون 13.1 متری باقی مانده است 114.کاخ اختصاصی در 1300 متری شمال غربی آرامگاه کورش کبیر بنیانگزار کشور ایران با 3192 متر مربع وسعت بوده دارای تالار مرکزی، ایوانهایی که به باغ شاهی و آبنماهای سنگی باز میشده بینندگان را ساعتها مسحور میکند. کاخ اختصاصی در 1300 متری شمال غربی آرامگاه کورش کبیر بنیانگزار کشور ایران با 3192 متر مربع وسعت بوده دارای تالار مرکزی، ایوانهایی که به باغ شاهی و آبنماهای سنگی باز میشده بینندگان را ساعتها مسحور میکند. 115.خانه خشتي سراي حاج آقا علي با 7000متر مربع زير بنا در روستاي قاسم آباد رفسنجان قرار دارد بزرگترين از نوع خود در دنيا به شمار می آید. سرای خشتی ، چهارفصل بوده و در بهار و تابستان و پاییز و زمستان کاربری داشته است خانه خشتي سراي حاج آقا علي با 7000متر مربع زير بنا در روستاي قاسم آباد رفسنجان قرار دارد بزرگترين از نوع خود در دنيا به شمار می آید. سرای خشتی ، چهارفصل بوده و در بهار و تابستان و پاییز و زمستان کاربری داشته است 116.خورشید در حال عروب در ارگ کریمخانی. نمایی از تراس و ستونهای حائل سقف پدیدآور منظره ای باشکوه خورشید در حال عروب در ارگ کریمخانی. نمایی از تراس و ستونهای حائل سقف پدیدآور منظره ای باشکوه
117.گلدانهای زیبا تزیین بخش جویی کوچک درون ارگ کریمخانی در شیراز گلدانهای زیبا تزیین بخش جویی کوچک درون ارگ کریمخانی در شیراز 118.منظره ای زیبا از پل تاریخی مارنان (مارنون) بر زاینده رود در اصفهان در شب منظره ای زیبا از پل تاریخی مارنان (مارنون) بر زاینده رود در اصفهان در شب 119.ساخته ای شبیه به شومینه در کاخ عالی قاپوی اصفهان ساخته ای شبیه به شومینه در کاخ عالی قاپوی اصفهان 120.حمام تاریخی گلستان در شهرسنگر-گیلان احتمالا از آثار مربوط به دوره پهلوی اول میباشد. حمام تاریخی گلستان در شهرسنگر-گیلان احتمالا از آثار مربوط به دوره پهلوی اول میباشد.
121.ساختمان کلاه فرنگی مربوط به دوره قاجار در شهر آباده جزئی از مرکز میراث فرهنگی این شهر است. ساختمان کلاه فرنگی مربوط به دوره قاجار در شهر آباده جزئی از مرکز میراث فرهنگی این شهر است. 122.کاروانسرای تاریخی روستای امین آباد واقع در بین راه اصفهان به آباده به نظر میرسد جزو زنجیره کاروانسرا های ساخته شده در دوره صفویه برای سهولت در تجارت باشد. کاروانسرای تاریخی روستای امین آباد واقع در بین راه اصفهان به آباده به نظر میرسد جزو زنجیره کاروانسرا های ساخته شده در دوره صفویه برای سهولت در تجارت باشد. 123.درختان مرکبات در دوطرف استخری در میان ارگ کریمخانی در شیراز در مساحت 4000 متر مربع بزرگترین و باشکوه ترین یادگار خاندان زند به شمار میرود درختان مرکبات در دوطرف استخری در میان ارگ کریمخانی در شیراز در مساحت 4000 متر مربع بزرگترین و باشکوه ترین یادگار خاندان زند به شمار میرود 124.به نظر میرسد استفاده از دوچرخه در بازار تاریخی اصفهان نه تنها از نظر ظاهری خوش آیند تر است بلکه آسیبهایی چون آلودگی هوا و صوت به همراه ندارد به نظر میرسد استفاده از دوچرخه در بازار تاریخی اصفهان نه تنها از نظر ظاهری خوش آیند تر است بلکه آسیبهایی چون آلودگی هوا و صوت به همراه ندارد
125.مسجد شیخ لطف الله در میدان نقش جهان اصفهان که توسط زیرگذر مخفی به کاخ عالی قاپو وصل شده محل برگزاری جلسات مخفی صفویان بوده است مسجد شیخ لطف الله در میدان نقش جهان اصفهان که توسط زیرگذر مخفی به کاخ عالی قاپو وصل شده محل برگزاری جلسات مخفی صفویان بوده است 126.شاید عمارت عالی قاپو از اولین نمونه های یک آپارتمان 6 طبقه باشد که در عین حال نمایشگر نبوغ ایرانی با حوض و فواره طبقه سوم شاید عمارت عالی قاپو از اولین نمونه های یک آپارتمان 6 طبقه باشد که در عین حال نمایشگر نبوغ ایرانی با حوض و فواره طبقه سوم 127.نمایی از مسجد با شکوه شاه عباسی در میدان نقش جهان اصفهان نمایی از مسجد با شکوه شاه عباسی در میدان نقش جهان اصفهان 128.مردم در حال عبور از پل تاریخی شهرستان اصفهان که در عین حال مدخل ورودی محل دائمی نمایشگاه میباشد مردم در حال عبور از پل تاریخی شهرستان اصفهان که در عین حال مدخل ورودی محل دائمی نمایشگاه میباشد
129.اصفهان - نیم تنه شاعر معروف صائب تبریزی زینت بخش ورودی مقبره بازسازی شده توسط شهرداری اصفهان در سال 1381 اصفهان - نیم تنه شاعر معروف صائب تبریزی زینت بخش ورودی مقبره بازسازی شده توسط شهرداری اصفهان در سال 1381 130.نمایی از عمارت وسط پل خواجو در شب که به جهت محل اقامت خانواده دربار و مهمانان برگزیده در نظر گرفته شده بود نمایی از عمارت وسط پل خواجو در شب که به جهت محل اقامت خانواده دربار و مهمانان برگزیده در نظر گرفته شده بود 131.خانه قوام السلطنه وزیر قاجار که در زمان پهلوی نیز سرکار بود. قوام السلطنه در حال سوار شدن به ماشین. این خانه اکنون تبدیل به موزه آبگینه شده است. خانه قوام السلطنه وزیر قاجار که در زمان پهلوی نیز سرکار بود. قوام السلطنه در حال سوار شدن به ماشین. این خانه اکنون تبدیل به موزه آبگینه شده است. 132.برج میلاد در شب قبل از عاشورای 1388 برج میلاد در شب قبل از عاشورای 1388
133.نمایی از کاخ عشرت آباد واقع در بالای میدان سپاه نمایی از کاخ عشرت آباد واقع در بالای میدان سپاه 134.میدان سمبلیک آزادی در غروب غم انگیز تاسوعای 1388. برج آزادی اخیرا بازسازی و شسته شده است. میدان سمبلیک آزادی در غروب غم انگیز تاسوعای 1388. برج آزادی اخیرا بازسازی و شسته شده است. 135.عمارت باغ شمال در تبریز عمارت باغ شمال در تبریز 136.سر در باغ ملی در تهران سر در باغ ملی در تهران
137.سردرخانه شجاع الدوله در قوچان سردرخانه شجاع الدوله در قوچان 138.مسجد شاه در سمنان مسجد شاه در سمنان 139.مهمانخانه ای در قزوین مهمانخانه ای در قزوین 140.شهربانی کل کشور شهربانی کل کشور
141.عمارت نمکدان در اصفهان 1348 ش عمارت نمکدان در اصفهان 1348 ش 142.پل خواجو در اصفهان 1347 ش پل خواجو در اصفهان 1347 ش 143.نمای جنوبی مدرسه شاه در اصفهان 1337 ش نمای جنوبی مدرسه شاه در اصفهان 1337 ش 144.زنان با چادر و روبند در مدخل ورودی کاخ شاه عباس وعمارت کلاه فرنگی عالی قاپو در اصفهان زنان با چادر و روبند در مدخل ورودی کاخ شاه عباس وعمارت کلاه فرنگی عالی قاپو در اصفهان
145.تالار سلام کاخ گلستان محل قبول میهمانان عالی قدر شاهان قاجار. تخت طاووس میانی یک تقلید از اصل میباشد. تالار سلام کاخ گلستان محل قبول میهمانان عالی قدر شاهان قاجار. تخت طاووس میانی یک تقلید از اصل میباشد. 146.قلعه قهرمان ملی ایرانی دوره عباسی بابک خرمدین در نور قلعه قهرمان ملی ایرانی دوره عباسی بابک خرمدین در نور 147.یک هواپیمای مسافری در حال پرواز بر فراز اداره پلیس آگاهی تهران در حالی که یک دستگاه پیکان در گذر است. یک هواپیمای مسافری در حال پرواز بر فراز اداره پلیس آگاهی تهران در حالی که یک دستگاه پیکان در گذر است. 148.آب انبار و یخچال باستانی شهر تهران بازسازی شده به پارک تفریحی در خیابان تختی آب انبار و یخچال باستانی شهر تهران بازسازی شده به پارک تفریحی در خیابان تختی
149.کاخ سرخه حصار یا همان قصر یاقوت در عهد قاجار کاخ سرخه حصار یا همان قصر یاقوت در عهد قاجار 150.معبد زیگورات - چفازنبیل شوش آمیزه ای از هنر و متد جاویدان از تمدن ایلامی معبد زیگورات - چفازنبیل شوش آمیزه ای از هنر و متد جاویدان از تمدن ایلامی 151.پنجره ای آراسته به گلهای زیبا در روستای ابیانه روستایی در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز، در دامنه کوه کرکس است. این روستا بلند ترین نقطه مسکونی در ایران است ارتفاع از سطح دریا در این روستا 2222 متر میباشد. پنجره ای آراسته به گلهای زیبا در روستای ابیانه روستایی در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز، در دامنه کوه کرکس است. این روستا بلند ترین نقطه مسکونی در ایران است ارتفاع از سطح دریا در این روستا 2222 متر میباشد. 152.تاق کسری در تیسفون پایتخت اشکانیان تا زمان انهدام آن در قرن لول میلادی. در قرن سوم ساسانیان به آن حیاتی دوباره بخشیدند تا زمان فتح آن توسط اعراب در 637 م تاق کسری در تیسفون پایتخت اشکانیان تا زمان انهدام آن در قرن لول میلادی. در قرن سوم ساسانیان به آن حیاتی دوباره بخشیدند تا زمان فتح آن توسط اعراب در 637 م
153.به سوی نور:تونلی برای مراسم باستانی در آتشکده ری، بنایی به جا مانده از دوره ساسانی بر فراز تپه میل در نزدیکی قلعه نو به سوی نور:تونلی برای مراسم باستانی در آتشکده ری، بنایی به جا مانده از دوره ساسانی بر فراز تپه میل در نزدیکی قلعه نو 154.آخرین تصویر گرفته شده از قلعه نهاوند قبل از تخریب توسط ناصرالدین شاه قاجار در جستجوی گنج. تصاویر زیرین ورودی اصلی را که تنها توسط یک پل متحرک میسر بود نشان میدهد آخرین تصویر گرفته شده از قلعه نهاوند قبل از تخریب توسط ناصرالدین شاه قاجار در جستجوی گنج. تصاویر زیرین ورودی اصلی را که تنها توسط یک پل متحرک میسر بود نشان میدهد 155.مقبره کوزش کبیر پادشاه هخامنشی و بنیانگزار کشور ایران در پاسارگاد فارس در میان چمنزار-سال 1384 مقبره کوزش کبیر پادشاه هخامنشی و بنیانگزار کشور ایران در پاسارگاد فارس در میان چمنزار-سال 1384 156.کلیسای سنت سرکیس مقدس در خیابان کریمخان زند با پوستری عظیم از امام خمینی با پیغامی قدرتمند کلیسای سنت سرکیس مقدس در خیابان کریمخان زند با پوستری عظیم از امام خمینی با پیغامی قدرتمند
157.فروشنده ای در حال عرضه سبزیجات در مقابل بقعه جهار پادشاهان لاهیجان فروشنده ای در حال عرضه سبزیجات در مقابل بقعه جهار پادشاهان لاهیجان 158.سقف خارق العاده کاخ تاریخی چهلستون اصفهان مربوط به دوره صفوی منبع الهام برای قالی بافان، نقاشان و دیگر هنرمندان ایرانی بوده است سقف خارق العاده کاخ تاریخی چهلستون اصفهان مربوط به دوره صفوی منبع الهام برای قالی بافان، نقاشان و دیگر هنرمندان ایرانی بوده است 159.عملیات بازسازی بنای تاریخی شمس العماره متعلق به دوران قاجار در خیابان ناصرخسرو-تهران 1388ش عملیات بازسازی بنای تاریخی شمس العماره متعلق به دوران قاجار در خیابان ناصرخسرو-تهران 1388ش 160.یک واحد پتروشیمی در عسلویه استان بوشهر یک واحد پتروشیمی در عسلویه استان بوشهر
161.رودخانه کرخه از رشته کوه‌های زاگرس سرچشمه گرفته پس از 900 کیلومتر در مرز ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد. رودخانه کرخه از رشته کوه‌های زاگرس سرچشمه گرفته پس از 900 کیلومتر در مرز ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد. 162.خانه میرزا کوچک خان در رشت به عنوان موزه برای بازدید عموم آزاد است خانه میرزا کوچک خان در رشت به عنوان موزه برای بازدید عموم آزاد است 163.نقاشی از مقیره پیغمبر یهودی حبقوق که در تورات آمده و حدود 600 قبل از میلاد میزیسته است. نقاشی از مقیره پیغمبر یهودی حبقوق که در تورات آمده و حدود 600 قبل از میلاد میزیسته است. 164.زیر زمین خانه بروجردی ها در کاشان که نمایشگاه عکسهای قدیمی نیز هست زیر زمین خانه بروجردی ها در کاشان که نمایشگاه عکسهای قدیمی نیز هست
165.خانه 3 طبقه اشرف الملوک (فخرالدوله) دختر مظفرالدین شاه قاجار و همسر محسن خان امین الدوله خانه 3 طبقه اشرف الملوک (فخرالدوله) دختر مظفرالدین شاه قاجار و همسر محسن خان امین الدوله 166.مقبره شاعر، دانشمند و منجم معروف حکیم عمر خیام در نیشابور. خیام دورانِ حیات خود را به عنوان ریاضیدان و فیلسوفی شهیر سپری کرد در حالی‌که معاصرانش از رباعیاتی که امروز مایة شهرت و افتخار او هستند بی‌خبر بودند. مقبره شاعر، دانشمند و منجم معروف حکیم عمر خیام در نیشابور. خیام دورانِ حیات خود را به عنوان ریاضیدان و فیلسوفی شهیر سپری کرد در حالی‌که معاصرانش از رباعیاتی که امروز مایة شهرت و افتخار او هستند بی‌خبر بودند. 167.پل سفید اهواز بر رود کارون - خوزستان پل سفید اهواز بر رود کارون - خوزستان 168.سد امیرکبیر در کرج اولین سد جند منظوره ایران ساخته شده در1963م سد امیرکبیر در کرج اولین سد جند منظوره ایران ساخته شده در1963م
169.در روستای ماسوله فومن سقف یک خانه حیاط خانه همسایه بالایی شماست-یک جور آپارتمان سنتی در روستای ماسوله فومن سقف یک خانه حیاط خانه همسایه بالایی شماست-یک جور آپارتمان سنتی 170.سد و نیروگاه کارون ۳ در فاصله ۶۱۰ کیلومتری مصب رودخانه کارون در شمال شرقی استان خوزستان واقع شده است سد و نیروگاه کارون ۳ در فاصله ۶۱۰ کیلومتری مصب رودخانه کارون در شمال شرقی استان خوزستان واقع شده است 171.برج آجری طغرل در شهر ری منظوب به طغرل سلجوقی است که با 20 متر ارتفاع، 11 و 15 متر قطر داخلی و خارجی و 24 شکاف نمونه ای زیبا از معماری اسلامی می باشد. برج آجری طغرل در شهر ری منظوب به طغرل سلجوقی است که با 20 متر ارتفاع، 11 و 15 متر قطر داخلی و خارجی و 24 شکاف نمونه ای زیبا از معماری اسلامی می باشد. 172.آرامگاه شاهزاده ابراهیم در شهرری مکانی مناسب برای زیارت و استراحت زاورین آرامگاه شاهزاده ابراهیم در شهرری مکانی مناسب برای زیارت و استراحت زاورین
173.سد منجیل در استان گیلان نه تنها بیش از 40 سال در شبکه برق کشور فعال بوده است بلکه منبع دائمی آب جهت کشاورزی نیز میباشد. سد منجیل در استان گیلان نه تنها بیش از 40 سال در شبکه برق کشور فعال بوده است بلکه منبع دائمی آب جهت کشاورزی نیز میباشد. 174.س‍ی‍د ج‍م‍ال‌ال‍دی‍ن‌ اس‍دآب‍ادی‌ از ره‍ب‍ران‌ س‍ی‍اس‍ی‌ - م‍ذه‍ب‍ی جنبش مشروطه در‌ ع‍ص‍ر ق‍اج‍ار س‍ی‍د ج‍م‍ال‌ال‍دی‍ن‌ اس‍دآب‍ادی‌ از ره‍ب‍ران‌ س‍ی‍اس‍ی‌ - م‍ذه‍ب‍ی جنبش مشروطه در‌ ع‍ص‍ر ق‍اج‍ار 175.باشگاه افسران سابق تهران-1388 ش باشگاه افسران سابق تهران-1388 ش 176.شعب قدیمی بانک ملی : 1.ساری 2.بندرگز 3.تبریز 4.شاهی 5.قزوین 6.مرکزی شعب قدیمی بانک ملی : 1.ساری 2.بندرگز 3.تبریز 4.شاهی 5.قزوین 6.مرکزی
177.سر در باغ ملی در اواخر پهلوی سر در باغ ملی در اواخر پهلوی 178.کاروانسراي الحاک-سمنان کاروانسراي الحاک-سمنان 179.توقف زمان و صحنه ای از جنایت وحشیانه رژیم عراق که هولوکاستی را به خاطر می آورد که در آن کشورهای جهان ساکت بودند توقف زمان و صحنه ای از جنایت وحشیانه رژیم عراق که هولوکاستی را به خاطر می آورد که در آن کشورهای جهان ساکت بودند 180.ویرانه های مسجد سیدالشهدای خرمشهر-قدرت های جهانی در قبال جنایت های عراق ساکت بودند. ویرانه های مسجد سیدالشهدای خرمشهر-قدرت های جهانی در قبال جنایت های عراق ساکت بودند.
181.بمباران مدرسه ای را در خرمشهر به خرابه تبدیل میکند. رژیم عراق با پشتیبانی دول غربی تمام معاهده های بین المللی را زیر پا گذاشت. بمباران مدرسه ای را در خرمشهر به خرابه تبدیل میکند. رژیم عراق با پشتیبانی دول غربی تمام معاهده های بین المللی را زیر پا گذاشت. 182.تصویری به گویایی هزاران کلمه: کودکی در حال نشان دادن یک کتاب و لباس در ویرانه های شهر خرمشهر در زمان تجاوز عراق تصویری به گویایی هزاران کلمه: کودکی در حال نشان دادن یک کتاب و لباس در ویرانه های شهر خرمشهر در زمان تجاوز عراق 183.ایستگاه پمپاژ و موتورخانه مربوط به تاسیسات نفتی ایستگاه پمپاژ و موتورخانه مربوط به تاسیسات نفتی 184.تهران-یکی از ساختمانهای وزارت امور خارجه تهران-یکی از ساختمانهای وزارت امور خارجه
185.پاسارگاد-مقبره کورش کبیر بنیانگذار کشور ایران پاسارگاد-مقبره کورش کبیر بنیانگذار کشور ایران 186.مزار شریف : گویا مزار زرتشت و همچنین مدفن یکی از تابوتهایی که از نجف در زمان محمود غزنوی آوردند مزار شریف : گویا مزار زرتشت و همچنین مدفن یکی از تابوتهایی که از نجف در زمان محمود غزنوی آوردند 187.حرم حضرت معصومه در شب تولد امام رضا علیه السلام حرم حضرت معصومه در شب تولد امام رضا علیه السلام 188.ساختمان پلاسکو-تهران ساختمان پلاسکو-تهران
189.آرامگاه سعدی (سعدیه) در شیراز: نماند ستمکار در روزگار  بماند بر او لعنت کردگار آرامگاه سعدی (سعدیه) در شیراز: نماند ستمکار در روزگار بماند بر او لعنت کردگار 190.نمای شگفت انگیزی از دروازه قرآن شیراز در شب نمای شگفت انگیزی از دروازه قرآن شیراز در شب 191.قره كليسا (طاطاوس)- آذزبايجان غربي این کلیسا در۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده‌است. قره كليسا (طاطاوس)- آذزبايجان غربي این کلیسا در۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران در کنار روستایی به همین نام واقع شده‌است. 192.مناره های مسجد مقدس جمکران در حال ساخت مناره های مسجد مقدس جمکران در حال ساخت
193.مناره و گنبد طلای امام حسین (ع) در کربلا مناره و گنبد طلای امام حسین (ع) در کربلا 194.پرستشگاه آناهيتا، ايزد بانوي آبهاي روان،زيبايي،فراواني و برکت يکي از هزاران جاذبه تاريخي کرمانشاه است پرستشگاه آناهيتا، ايزد بانوي آبهاي روان،زيبايي،فراواني و برکت يکي از هزاران جاذبه تاريخي کرمانشاه است 195.برج گنبد کاووس یا میل گنبد، واقع در شهر گنبد کاووس دراستان گلستان، بلندترین برج آجری دنیاست برج گنبد کاووس یا میل گنبد، واقع در شهر گنبد کاووس دراستان گلستان، بلندترین برج آجری دنیاست 196.آرامگاه لطفعلی خان زند در محوطه امامزاده زید بازار تهران آرامگاه لطفعلی خان زند در محوطه امامزاده زید بازار تهران
197.قلعه حيدرآباد درسال ۱۹۲۰ ميلادي از سوي عيدوخان ساخته شد و تا سال ۱۳۰۷ هجري شمسي به عنوان محل سکونت همين شخص بود. قلعه حيدرآباد درسال ۱۹۲۰ ميلادي از سوي عيدوخان ساخته شد و تا سال ۱۳۰۷ هجري شمسي به عنوان محل سکونت همين شخص بود. 198.بقعه جوانمرد قصاب در شهر ری بقعه جوانمرد قصاب در شهر ری 199.مقبره جیقوق نبی-تویسرکان مقبره جیقوق نبی-تویسرکان 200.برچ میلاد 435 متری نماد جدید شهر تهران برچ میلاد 435 متری نماد جدید شهر تهران
201.کارگران در حال وصل قطعات برج 435 متر میلاد کارگران در حال وصل قطعات برج 435 متر میلاد 202.نقش برچسته طاق بستان-کرمانشاه نقش برچسته طاق بستان-کرمانشاه 203.صحن حرم مطهر امامزاده طاهر از نوادگان امام زین العابدین صحن حرم مطهر امامزاده طاهر از نوادگان امام زین العابدین 204.بانک سلطنتی پرشیا که بعدا به بانک بازرگانی و بعدها به بانک تجارت تبدیل شد بانک سلطنتی پرشیا که بعدا به بانک بازرگانی و بعدها به بانک تجارت تبدیل شد
205.موزه ایران باستان - تهران محل نمایش یکی از چالبترین آثار سفالی جهان است. آثاری که از هزاره پنچم پیش از میلاد مسیح با نقشهایی ساده و در سه رنگ به زیبایی تزیین شده اند. موزه ایران باستان - تهران محل نمایش یکی از چالبترین آثار سفالی جهان است. آثاری که از هزاره پنچم پیش از میلاد مسیح با نقشهایی ساده و در سه رنگ به زیبایی تزیین شده اند. 206.تهران - ورودی باغ ملی تهران - ورودی باغ ملی 207.آتش سوزی در سینمای جمهوری تهران - نیاگارای سابق آتش سوزی در سینمای جمهوری تهران - نیاگارای سابق 208.قلعه رودخان فومن-گیلان شامل دوازده ورودی، زندان، در اضطراری، حمام و آبریزگاه است. بخش غربی دوازده ورودی دارد، چشمه، حوض، آب‌انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه شاه‌نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو محصور شده‌اند، قلعه رودخان فومن-گیلان شامل دوازده ورودی، زندان، در اضطراری، حمام و آبریزگاه است. بخش غربی دوازده ورودی دارد، چشمه، حوض، آب‌انبار، سردخانه، حمام، آبریزگاه شاه‌نشین و چند واحد مسکونی که با برج و بارو محصور شده‌اند،
209.زمان پایان کار در پالایشگاه آبادان-1292 زمان پایان کار در پالایشگاه آبادان-1292 210.تهران-شهر ری-مناره ها و گنبد طلا حرم شاه عبدالعظیم حسنی تهران-شهر ری-مناره ها و گنبد طلا حرم شاه عبدالعظیم حسنی 211.تهران-شهر ری-حرم شاه عبدالعظیم حسنی تهران-شهر ری-حرم شاه عبدالعظیم حسنی 212.نمایی از برج میلاد از اتوبان رسالت - تهران نمایی از برج میلاد از اتوبان رسالت - تهران
213.موزه (تماشاگه) پول در پارک ارم تهران موزه (تماشاگه) پول در پارک ارم تهران 214.خانه مشروطه اصفهان خانه مشروطه اصفهان 215.مسجد مقدس جمکران-قم گنبد و مناره ها مسجد مقدس جمکران-قم گنبد و مناره ها 216.نمایشگاه عکس:کاشان - زیرزمین خانه بروجردی ها نمایشگاه عکس:کاشان - زیرزمین خانه بروجردی ها
217.کاشان - تزئینات داخل خانه بروجردی ها کاشان - تزئینات داخل خانه بروجردی ها 218.کاشان - تزئینات قرآنی در سقف خانه بروجردی ها کاشان - تزئینات قرآنی در سقف خانه بروجردی ها 219.کاشان - تزئینات سقف خانه بروجردی ها کاشان - تزئینات سقف خانه بروجردی ها 220.نمای ارگ ری از شمال نمای ارگ ری از شمال
221.نمایی از ارگ ری از بالا نمایی از ارگ ری از بالا 222.نمایی از ارگ 6000 ساله ری و در دامنه آن چشمه علی(سورنا) با قدمت 8000 سال نمایی از ارگ 6000 ساله ری و در دامنه آن چشمه علی(سورنا) با قدمت 8000 سال 223.بازمانده دیوار شهر ری حدود 452 متر بازمانده دیوار شهر ری حدود 452 متر 224.باروی ری با حدود 6000 سال قدمت باروی ری با حدود 6000 سال قدمت
225.ابن بابویه -آرامگاه جهان پهلوان تختی ابن بابویه -آرامگاه جهان پهلوان تختی 226. ابن بابویه مقبره علی اکبر دهخدا ابن بابویه مقبره علی اکبر دهخدا 227.مدرسه تاریخی دارلفنون که توسط امیرکبیر در زمان ناصرالدین شاه ساخته شد مدرسه تاریخی دارلفنون که توسط امیرکبیر در زمان ناصرالدین شاه ساخته شد 228.ساختمان رادیو تهران ساختمان رادیو تهران
229.یک بنای سبک چینی در لاهیجان یک بنای سبک چینی در لاهیجان 230.نمایی از روستای تاریخی ماسوله در فومن نمایی از روستای تاریخی ماسوله در فومن 231.اسطبل اسبها درون قلعه الموت قزوین اسطبل اسبها درون قلعه الموت قزوین 232.خرابه های قلعه الموت قزوین. این قلعه در شوال ۶۵۴ هجری قمری 1256م به‌دستور هلاکو به آتش کشیده و ویران شد و از آن پس به‌عنوان تبعیدگاه و زندان مورد استفاده قرار گرفت. خرابه های قلعه الموت قزوین. این قلعه در شوال ۶۵۴ هجری قمری 1256م به‌دستور هلاکو به آتش کشیده و ویران شد و از آن پس به‌عنوان تبعیدگاه و زندان مورد استفاده قرار گرفت.
233.خانه بروجردی-کاشان خانه بروجردی-کاشان 234.اداره مخابرات در میدان توپخانه-امام خمینی اداره مخابرات در میدان توپخانه-امام خمینی 235.سینما ایران در خیابان لاله زار سینما ایران در خیابان لاله زار 236.بازار مبل در یافت آباد-داماد رباتیک در تلاش برای رسیدن به عروس بازار مبل در یافت آباد-داماد رباتیک در تلاش برای رسیدن به عروس
237.مقبره و گورستان ابن بابويه،تهران-شهر ری مقبره و گورستان ابن بابويه،تهران-شهر ری 238.مناره های ابن بابويه،تهران-شهر ری مناره های ابن بابويه،تهران-شهر ری 239.عملیات ساخت گنبد جدید حرم حضرت معصومه-قم عملیات ساخت گنبد جدید حرم حضرت معصومه-قم 240.ورودی جدید حرم حضرت معصومه-قم ورودی جدید حرم حضرت معصومه-قم
241.ورودی جدید حرم حضرت معصومه-قم ورودی جدید حرم حضرت معصومه-قم 242.آرامگاه‌ مير شمس‌ الدين‌ لاهيجي‌ - لاهيجان‌ آرامگاه‌ مير شمس‌ الدين‌ لاهيجي‌ - لاهيجان‌ 243.بقعه چهارپادشاه - لاهيجان بقعه چهارپادشاه - لاهيجان 244.برج ‌ساعت ‌ساختمان ‌شهرداري - رشت برج ‌ساعت ‌ساختمان ‌شهرداري - رشت
245.بادگيرمسجد صفي - رشت بادگيرمسجد صفي - رشت 246.رودخانه و پل سفيدرود - گيلان رودخانه و پل سفيدرود - گيلان 247.عمارت‌ كلاه‌فرنگي - رشت عمارت‌ كلاه‌فرنگي - رشت 248.پل‌ تاريخي‌ لوشان پل‌ تاريخي‌ لوشان
249.پل‌ خشتي‌ - لنگرود پل‌ خشتي‌ - لنگرود 250.آرامگاه‌ كاشف‌ السلطنه‌ - لاهيجان‌ آرامگاه‌ كاشف‌ السلطنه‌ - لاهيجان‌ 251.آرامگاه‌ دكتر محمد معين‌ - آستانه اشرفيه‌ آرامگاه‌ دكتر محمد معين‌ - آستانه اشرفيه‌ 252.بقعه شيخ زاهد گيلاني- لاهيجان بقعه شيخ زاهد گيلاني- لاهيجان
253.مسجد اعظم ‎قم مسجد اعظم ‎قم 254.نماى‌شرقي آستانه مقدسه حضرت ‎فاطمه معصومه(س) - قم نماى‌شرقي آستانه مقدسه حضرت ‎فاطمه معصومه(س) - قم 255.صحن ‌بزرگ ‌آستانه مقدسه حضرت ‎فاطمه معصومه(س) - قم صحن ‌بزرگ ‌آستانه مقدسه حضرت ‎فاطمه معصومه(س) - قم 256.امام‎زاده علي ‎ابن ‎جعفر(دربهشت) - قم امام‎زاده علي ‎ابن ‎جعفر(دربهشت) - قم
257.امام‎زاده معصومه (زينت خاتون) - كهك - قم امام‎زاده معصومه (زينت خاتون) - كهك - قم 258.كاروانسراي حسن‌آباد - قم كاروانسراي حسن‌آباد - قم 259.كاروانسراي‌ قلعه‌ سنگي‌ - قم‌ كاروانسراي‌ قلعه‌ سنگي‌ - قم‌ 260.مدرسه‌ فيضيه‌ - قم‌ مدرسه‌ فيضيه‌ - قم‌
261.خانه‌ ملاصدرا - قم خانه‌ ملاصدرا - قم 262.آستانه مقدس حضرت معصومه (س) - قم آستانه مقدس حضرت معصومه (س) - قم 263.عملیات عمرانی در پل خاجوی اصفهان عملیات عمرانی در پل خاجوی اصفهان 264.مقبره شاه شجاع دومین پادشاه آل مظفر که پدرش مبارزالدین را کو و زندانی کرد. متوفی در سال 786قمری-شیراز مقبره شاه شجاع دومین پادشاه آل مظفر که پدرش مبارزالدین را کو و زندانی کرد. متوفی در سال 786قمری-شیراز
265.مقبره ابوالفوارس جلال الدین شاه شجاع از سلاطین آل مظفر و مشهورترین فرد از این خاندان : متوفی در سال 786قمری-شیراز مقبره ابوالفوارس جلال الدین شاه شجاع از سلاطین آل مظفر و مشهورترین فرد از این خاندان : متوفی در سال 786قمری-شیراز 266.خرابه های کاخ زندی بهارستان در بیرجند خرابه های کاخ زندی بهارستان در بیرجند 267.خرابه های کاخ زندی بهارستان در بیرجند خرابه های کاخ زندی بهارستان در بیرجند 268.مقبره ابن سینا در همدان مقبره ابن سینا در همدان
269.بناي تاريخي چلپي اوغلي،خدابنده بناي تاريخي چلپي اوغلي،خدابنده 270.بقعه قيدار نبي ، ابهر بقعه قيدار نبي ، ابهر 271.بقعه پير احمد زهرنوش ، ابهر بقعه پير احمد زهرنوش ، ابهر 272.غارهاي داش كسن-ابهر غارهاي داش كسن-ابهر
273.عمارت رختشوي خانه زنجان عمارت رختشوي خانه زنجان 274.حرم امام علی صحن نجف حرم امام علی صحن نجف 275.موزه تاریخ طبیعی اصفهان تالار تیموری موزه تاریخ طبیعی اصفهان تالار تیموری 276.درب ورودی اصلی دانشگاه تهران. رباره نمادشناسی این سردر دو دیدگاه وجود دارد:  بال‌های پرنده‌ای خیالی (علم و دانش به عنوان بال‌هایی برای صعود به مدارج بالاتر) و به عنوان کتابی باز درب ورودی اصلی دانشگاه تهران. رباره نمادشناسی این سردر دو دیدگاه وجود دارد: بال‌های پرنده‌ای خیالی (علم و دانش به عنوان بال‌هایی برای صعود به مدارج بالاتر) و به عنوان کتابی باز
277.ورودی مسجد نبی مکه ورودی مسجد نبی مکه 278.مسجد نبی مکه در شب مسجد نبی مکه در شب 279.مسجد نبی مکه مسجد نبی مکه 280.نمایی زیبا از مسجد نبی با گنبد سبز نمایی زیبا از مسجد نبی با گنبد سبز
281.بازسازی مقبره کورش کبیر در پاسارگاد بازسازی مقبره کورش کبیر در پاسارگاد 282.بلم ها در حال لنگر انداختن در کنار قصر شیخ خزعل از شورشیان زمان رضاشاه بلم ها در حال لنگر انداختن در کنار قصر شیخ خزعل از شورشیان زمان رضاشاه 283.منظره ای از درون 33 پل اصفهان منظره ای از درون 33 پل اصفهان 284.سیستم آبرسانی در معبد چغازنبیل شوش خوزستان سیستم آبرسانی در معبد چغازنبیل شوش خوزستان
285.نمای ورودی دانشگاه تهران از داخل. سردر دانشگاه تهران در سال‌های ۱۳۴۵-۱۳۴۶ خورشیدی بر پایه طرحی از کوروش فرزامی یکی از دانشجویان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ساخته شد.محاسب این طرح سیمون سرکیسیان بود. نمای ورودی دانشگاه تهران از داخل. سردر دانشگاه تهران در سال‌های ۱۳۴۵-۱۳۴۶ خورشیدی بر پایه طرحی از کوروش فرزامی یکی از دانشجویان دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ساخته شد.محاسب این طرح سیمون سرکیسیان بود. 286.سی و سه پل بر زاینده رود اصفهان سی و سه پل بر زاینده رود اصفهان 287.گنبد سلطانيه ابهر گنبد سلطانيه ابهر 288.پلکان کاخ آپادانا در شوش پلکان کاخ آپادانا در شوش
289.مقبره اردشیر سوم هخامنشی مقبره اردشیر سوم هخامنشی 290.مقبره اردشیر دوم هخامنشی مقبره اردشیر دوم هخامنشی 291.ورودی تخت جمشید ورودی تخت جمشید 292.پرسپولیس-تخت جمشید پرسپولیس-تخت جمشید
293.کاخ ابیض جنوب غربي محوطه گلستان کاخ ابیض جنوب غربي محوطه گلستان 294.خانه قوام السلطنه خانه قوام السلطنه 295.پل سفید اهواز پل سفید اهواز 296.مجلس شورای ملی در ۱۶ خردادماه ۱۳۴۶ باغ ارم شیراز را به دانشگاه پهلوی سابق واگذار کرد. در حال حاضر این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است؛ باغ گیاه‌شناسی آن در اختیار دانشکده کشاورزی و ساختمان باغ در اختیار دانشکده حقوق قرار دارد. مجلس شورای ملی در ۱۶ خردادماه ۱۳۴۶ باغ ارم شیراز را به دانشگاه پهلوی سابق واگذار کرد. در حال حاضر این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است؛ باغ گیاه‌شناسی آن در اختیار دانشکده کشاورزی و ساختمان باغ در اختیار دانشکده حقوق قرار دارد.
297.قلعه رودخان فومن-گیلان در طول تاریخ قلعه، هیچ‌گاه دشمنی به آن نفوذ نکرده و نتوانسته‌ آن را فتح کند. قلعه رودخان فومن-گیلان در طول تاریخ قلعه، هیچ‌گاه دشمنی به آن نفوذ نکرده و نتوانسته‌ آن را فتح کند. 298.قلعه رودخان فومن با ۲٫۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده‌ است. قلعه رودخان فومن با ۲٫۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده‌ است. 299.نقاشی دیوار کاخ مرمر نقاشی دیوار کاخ مرمر 300.سقف کلیسای وانک جلفا-اصفهان سقف کلیسای وانک جلفا-اصفهان
301.ساختمان کاخ عالی قاپو در شب ساختمان کاخ عالی قاپو در شب 302.سی و سه پل زاینده رود اصفهان سی و سه پل زاینده رود اصفهان 303.شبی دلپذیر کنار سی و سه پل ئ یا پل الله وردی اصفهان شبی دلپذیر کنار سی و سه پل ئ یا پل الله وردی اصفهان 304.پل خاجو اصفهان پل خاجو اصفهان
305.قصر عالیقاپو اصفهان قصر عالیقاپو اصفهان 306.مسجد ارك - تبريز ارگ تبریز (علی‌شاه) نام یک بنای تاریخی در تبریز است. سبک معماری این بنا به شیوه آذری و معمار آن استاد فلکی تبریزی ذکر شده‌است مسجد ارك - تبريز ارگ تبریز (علی‌شاه) نام یک بنای تاریخی در تبریز است. سبک معماری این بنا به شیوه آذری و معمار آن استاد فلکی تبریزی ذکر شده‌است 307.هتل صخره ای روستای کندوان تبریز هتل صخره ای روستای کندوان تبریز 308.مسجد كبود (گئوي) - تبريز مسجد كبود (گئوي) - تبريز
309.كاخ شهرداري - تبريز كاخ شهرداري - تبريز 310.قصر اتابک قصر اتابک 311.كبوترخانه-ميبد كبوترخانه-ميبد 312.كاروانسراي پشت بادام - يزد كاروانسراي پشت بادام - يزد
313.بقعه سيد ركن الدين،يزد بقعه سيد ركن الدين،يزد 314.آب انبار شش بادگير،يزد آب انبار شش بادگير،يزد 315. مهمترین بنای میبد، قلعه تاریخی و قدیمی نارنج قلعه(نارين قلعه) ميبد و کهن ترین سند تاریخی و شهرسازی استان یزد است مهمترین بنای میبد، قلعه تاریخی و قدیمی نارنج قلعه(نارين قلعه) ميبد و کهن ترین سند تاریخی و شهرسازی استان یزد است 316.بادگير باغ دولت آباد بادگير باغ دولت آباد
317.باغ دولت آباد یزد باغ دولت آباد یزد 318.آتشکده چکچکو نزدیک اردکان یزد. نام این معبد زرتشتی به خاطر صدای قطره های آب است که به طور دائم از کوهها میریزند آتشکده چکچکو نزدیک اردکان یزد. نام این معبد زرتشتی به خاطر صدای قطره های آب است که به طور دائم از کوهها میریزند 319. مسجد مير چخماق‌‌ (اميرچخماق‌) - يزد مسجد مير چخماق‌‌ (اميرچخماق‌) - يزد 320.امام‌زاده‌ جعفر ، بروجرد امام‌زاده‌ جعفر ، بروجرد
321. 	 حمام‌ حاج‌ آقا تراب حمام‌ حاج‌ آقا تراب 322.گذر میرزا شفیع بازار باستانی تبریز گذر میرزا شفیع بازار باستانی تبریز 323.بازار تاریخی تبریز نمونه متمایزی از هنر معماری با سقفهای زیبای آجری است بازار تاریخی تبریز نمونه متمایزی از هنر معماری با سقفهای زیبای آجری است 324.مقبره الشعرا و مناره صاحب الامر - تبریز مقبره الشعرا و مناره صاحب الامر - تبریز
325.مقبره الشعرا در تبریز آرامگاه بسیار شاعران نامی ایرانی است مقبره الشعرا در تبریز آرامگاه بسیار شاعران نامی ایرانی است 326.مقبره الشعرا در تبریز آرامگاه بسیار شاعران نامی ایرانی است مقبره الشعرا در تبریز آرامگاه بسیار شاعران نامی ایرانی است 327.گنبد کبود در مراغه گفته میشود مزار مادر هولاکوی مغول است گنبد کبود در مراغه گفته میشود مزار مادر هولاکوی مغول است 328.خانه تاریخی شربت اوخلی در تبریز خانه تاریخی شربت اوخلی در تبریز
329.خانه تاریخی و موزه مشروطیت در تبریز خانه تاریخی و موزه مشروطیت در تبریز 330.حمام کاردشت مربوط به دوره قاجار در آذربایجان حمام کاردشت مربوط به دوره قاجار در آذربایجان 331.پل ساسانی پلدختر در میانه که بعد از جنگ جهانی دوم توسط عمال فرقه دست نشانده روسیه دموکرات به وسیله مین منفجر شد پل ساسانی پلدختر در میانه که بعد از جنگ جهانی دوم توسط عمال فرقه دست نشانده روسیه دموکرات به وسیله مین منفجر شد 332.کاروانسرای چمال آباد در میانه، یکی از صدها بنایی که در زمان شاه عباس برای رواج تجارت و سهولت رفت و آمد ساخته شد کاروانسرای چمال آباد در میانه، یکی از صدها بنایی که در زمان شاه عباس برای رواج تجارت و سهولت رفت و آمد ساخته شد
333.بازمانده های رصدخانه خواجه نصیر در مراغه که در دوران حکومت ایلخانی در زمان هولاکو 1260 م بنا شد بازمانده های رصدخانه خواجه نصیر در مراغه که در دوران حکومت ایلخانی در زمان هولاکو 1260 م بنا شد 334.بازمانده های رصدخانه خواجه نصیر در مراغه که در دوران حکومت ایلخانی در زمان هولاکو 1260 م بنا شد بازمانده های رصدخانه خواجه نصیر در مراغه که در دوران حکومت ایلخانی در زمان هولاکو 1260 م بنا شد 335.قلعه ضحاک در مراغه در 30 کیلومتری عجبشیر در کرانه شرقی دریاچه ارومیه واقع شده است قلعه ضحاک در مراغه در 30 کیلومتری عجبشیر در کرانه شرقی دریاچه ارومیه واقع شده است 336.قلعه کاردشت در حاشیه رود ارس در زمان قاجار در روستای کلیبر - آذربایجان شرقی ساخته شد قلعه کاردشت در حاشیه رود ارس در زمان قاجار در روستای کلیبر - آذربایجان شرقی ساخته شد
337.قلعه عظیم دختر (قیز قله سی) در پل دختر - آذربایجان شرقی قلعه عظیم دختر (قیز قله سی) در پل دختر - آذربایجان شرقی 338.قلعه بابک خرمدین بر فراز کوه - آذربایجان شرقی قلعه بابک خرمدین بر فراز کوه - آذربایجان شرقی 339.برج قارلوجه کلیبر- آذربایجان شرقی مربوز به دوران مغول برج قارلوجه کلیبر- آذربایجان شرقی مربوز به دوران مغول 340.مقبره دانیال نبی در شوش - خوزستان مقبره دانیال نبی در شوش - خوزستان
341.آتشکده ساسانی بازحوردر مشهد نمادی از دین زرتشت است آتشکده ساسانی بازحوردر مشهد نمادی از دین زرتشت است 342.کلیسای ننه مریم در ارومیه کلیسای ننه مریم در ارومیه 343.کلیسای سوروپ سرکیس در خوی - آذربایجان مربوط به قرن 4 میلادی کلیسای سوروپ سرکیس در خوی - آذربایجان مربوط به قرن 4 میلادی 344.قارا(سیاه) کلیسا یا همان کلیسای تادئوس مقدس در ماکو جزو اماکن مقدس است که در آن تاتاروس، بارتلمیوس و 3500 تن از پیروانشان کشته شدند-آذربایجان غربی قارا(سیاه) کلیسا یا همان کلیسای تادئوس مقدس در ماکو جزو اماکن مقدس است که در آن تاتاروس، بارتلمیوس و 3500 تن از پیروانشان کشته شدند-آذربایجان غربی
345.نمایی از مسجد باشکوه سپهسالار در سال 1326 ش نمایی از مسجد باشکوه سپهسالار در سال 1326 ش 346.قلعه ساسانی تخت سلیمان در تکاب آذربایجان - در قسمت جنوبی تراس و اتاق خواب خسرو موجود است قلعه ساسانی تخت سلیمان در تکاب آذربایجان - در قسمت جنوبی تراس و اتاق خواب خسرو موجود است 347.بازار تاریخی ارومیه - آذربایجان غربی در دوران صفویه بنا شد و در دوره زند و قاجار قسمتهایی به آن اضافه شد بازار تاریخی ارومیه - آذربایجان غربی در دوران صفویه بنا شد و در دوره زند و قاجار قسمتهایی به آن اضافه شد 348.پل خاتون در حدود 1780م در دوران زند بنا شد خوی - آذربایجان غربی پل خاتون در حدود 1780م در دوران زند بنا شد خوی - آذربایجان غربی
349.قصر باغ ماکو در زمان حکمرانی مظفرالدین شاه قاجار بنا شد - آذربایجان غربی قصر باغ ماکو در زمان حکمرانی مظفرالدین شاه قاجار بنا شد - آذربایجان غربی 350.نمایی ازمعبد با شکوه زیگورات در چغازنبیل - شوش نمایی ازمعبد با شکوه زیگورات در چغازنبیل - شوش 351.مناره های مربوط به دوران قبل از اسلام به عنوان برج دیدبانی ، ارتباطات و جهت هدایت کاروانها مورد استفاده قرار مبگرفتند مناره های مربوط به دوران قبل از اسلام به عنوان برج دیدبانی ، ارتباطات و جهت هدایت کاروانها مورد استفاده قرار مبگرفتند 352.پل خواجوی اصفهان، شاهکار معماری دوزان صفویه که جهت تنظیم آب از آن استفاده میشد. پل خواجوی اصفهان، شاهکار معماری دوزان صفویه که جهت تنظیم آب از آن استفاده میشد.
353.پایه های اصلی آتشگاه اصفهان در 2 کیلومتری جاده نجف آباد مربوط به دوران ایلامی است پایه های اصلی آتشگاه اصفهان در 2 کیلومتری جاده نجف آباد مربوط به دوران ایلامی است 354.کاخ چهلستون اصفهان در زمستان کاخ چهلستون اصفهان در زمستان 355.نمایی از فراز گنبد شیخ لطف الله ناظر بر مسجد شاه (امام) در میدان نقش جهان اصفهان نمایی از فراز گنبد شیخ لطف الله ناظر بر مسجد شاه (امام) در میدان نقش جهان اصفهان 356.عملیات ساختمانی کلیسای ارمنی جلفا(وانک) اصفهان در سال 1664م. به عنوان سمبل همزیستی مسلمانان و مسیحیت ماندگار شده است عملیات ساختمانی کلیسای ارمنی جلفا(وانک) اصفهان در سال 1664م. به عنوان سمبل همزیستی مسلمانان و مسیحیت ماندگار شده است
357.مسجد شاه (عباسی) در ضلع جنوبی میدان نقش جهان اصفهان واقع شده است. مناره ها و سردر جدید پس از ساخت دومین میدان دنیا اضافه شد مسجد شاه (عباسی) در ضلع جنوبی میدان نقش جهان اصفهان واقع شده است. مناره ها و سردر جدید پس از ساخت دومین میدان دنیا اضافه شد 358.سقف مشبک اتاق موسیقی در کاخ عالی قاپو اثری بسیار اسرارانگیز از شکوه هنر معماری داخلی در عهد صفوی میباشد سقف مشبک اتاق موسیقی در کاخ عالی قاپو اثری بسیار اسرارانگیز از شکوه هنر معماری داخلی در عهد صفوی میباشد 359.مسجد شیخ لطف الله در گوشه شرقی میدان نقش جهان اصفهان واقع شده است مسجد شیخ لطف الله در گوشه شرقی میدان نقش جهان اصفهان واقع شده است 360.گنبد مسجد شیخ لطف الله در طراحی های مختلف از قبیل قالی استفاده میشود. هاله نوری که شکلی شبیه دم طاووس در سقف ایجاد میکند دائما به قبله اشاره میکند. گنبد مسجد شیخ لطف الله در طراحی های مختلف از قبیل قالی استفاده میشود. هاله نوری که شکلی شبیه دم طاووس در سقف ایجاد میکند دائما به قبله اشاره میکند.
361.مسجد شیخ لطف الله در گوشه شرقی میدان نقش جهان اصفهان واقع شده است که مناره ای ندارد و برای جلسات دولتی از آن استفاده میشد. مسجد شیخ لطف الله در گوشه شرقی میدان نقش جهان اصفهان واقع شده است که مناره ای ندارد و برای جلسات دولتی از آن استفاده میشد. 362.خانه قوام السلطنه که اکنون تبدیل به موزه آبگینه شده است خانه قوام السلطنه که اکنون تبدیل به موزه آبگینه شده است 363.موزه ایران باستان-تهران نمادی از تمدن استوار ایران و ایرانیان با مجموعه ای بی نظیر از اشیاء مربوط به دورانهای مختلف تاریخ ایران موزه ایران باستان-تهران نمادی از تمدن استوار ایران و ایرانیان با مجموعه ای بی نظیر از اشیاء مربوط به دورانهای مختلف تاریخ ایران 364.موزه فرش ایران - تهران موزه فرش ایران - تهران
365.موزه هنرهای معاصر تهران موزه هنرهای معاصر تهران 366.عمارت تاریخی امیربهادر تهران عمارت تاریخی امیربهادر تهران 367.مسجد تاریخی سپهسالار تهران- مدرسه مطهری مسجد تاریخی سپهسالار تهران- مدرسه مطهری 368.آیینه کاری بسیار زیبا درون کاخ گلستان آیینه کاری بسیار زیبا درون کاخ گلستان
369.دروازی محمدیه تهران دروازی محمدیه تهران 370.عبوراتومبیل از سردر باغ ملی ورودی خیابان ملل متحد برای حقظ این محوطه بسیار ارزشمند تاریخی متوقف شد. عبوراتومبیل از سردر باغ ملی ورودی خیابان ملل متحد برای حقظ این محوطه بسیار ارزشمند تاریخی متوقف شد. 371.باغ ملی تهران با نام میدان مشق در سالهای 1300 شمسی ساخته شد باغ ملی تهران با نام میدان مشق در سالهای 1300 شمسی ساخته شد 372.برج طغرل در شهر ری مربوط به دوره سلجوقی برج طغرل در شهر ری مربوط به دوره سلجوقی
373.پرچم ایران در اطراف میدان و برج آزادی نماد سنتی شهر تهران پرچم ایران در اطراف میدان و برج آزادی نماد سنتی شهر تهران 374.آرامگاه کورش کبیر هخامنشی بنیانگزار کشور ایران آرامگاه کورش کبیر هخامنشی بنیانگزار کشور ایران 375.آرامگاه ابن سینا در همدان آرامگاه ابن سینا در همدان 376.کاخ و باغ سلطنت آباد تهران در اوایل قرن بیستم کاخ و باغ سلطنت آباد تهران در اوایل قرن بیستم
377.ساختمان مسجد سپهسالار تهران در زمستان در اوایل قرن بیستم ساختمان مسجد سپهسالار تهران در زمستان در اوایل قرن بیستم 378.شهرداری تهران در اوایل قرن بیستم شهرداری تهران در اوایل قرن بیستم 379.شهرداری تهران در اوایل قرن بیستم شهرداری تهران در اوایل قرن بیستم 380.منظره روبروی بنای تاریخی شمس العماره-قاجار منظره روبروی بنای تاریخی شمس العماره-قاجار
381.بنای تاریخی شمس العماره-قاجار بنای تاریخی شمس العماره-قاجار 382.قلعه اشتران در تویسرکان-همدان قلعه اشتران در تویسرکان-همدان 383.برج قربان در همدان مقبره حافظ ابوالعلا برج قربان در همدان مقبره حافظ ابوالعلا 384.مقبره شاعر مشهور باباطاهرعریان در همدان:گویند مرد ساده لوحی بوده که به مزاح به او گویند برای شاعر شدن در وسط زمستان وارد حوض یخ زده شود. او چنین کرد،معجزه ای رخ داد. وی پس از بیرون آمدن از آب عریان شروع به سرودن شعر نمود. مقبره شاعر مشهور باباطاهرعریان در همدان:گویند مرد ساده لوحی بوده که به مزاح به او گویند برای شاعر شدن در وسط زمستان وارد حوض یخ زده شود. او چنین کرد،معجزه ای رخ داد. وی پس از بیرون آمدن از آب عریان شروع به سرودن شعر نمود.
385.مقبره علویان در همدان مقبره علویان در همدان 386.مقبره ابو علی سینا در همدان مقبره ابو علی سینا در همدان 387.برج نادری بم برج نادری بم 388.خانمهای چادری در حال خرید در بازار کرمان خانمهای چادری در حال خرید در بازار کرمان
389.مقبره نقاش معروف استاد کمال الملک در نیشابور-خراسان مقبره نقاش معروف استاد کمال الملک در نیشابور-خراسان 390.مقبره عطار نیشابوری در 6 کیلومتری شرق نیشابور مقبره عطار نیشابوری در 6 کیلومتری شرق نیشابور 391.آرامگاه سید حسن مدرس در کاشمر-خراسان آرامگاه سید حسن مدرس در کاشمر-خراسان 392.آرامگاه قطب الدین حیدر در تربت جیدریه - خراسان آرامگاه قطب الدین حیدر در تربت جیدریه - خراسان
393.آرامگاه زین الدین ابوبکر، یکی از صوفی های نامدار قرن 8 هجری تایباد-خراسان آرامگاه زین الدین ابوبکر، یکی از صوفی های نامدار قرن 8 هجری تایباد-خراسان 394.مقبره امام محمد غزالی در توس-خراسان مقبره امام محمد غزالی در توس-خراسان 395.آرامگاه فیلسوف، ریاضیدان و شاعر مشهور ایرانی حکیم عمر خیام واقع در باغی متعلق به خودش در نیشابور آرامگاه فیلسوف، ریاضیدان و شاعر مشهور ایرانی حکیم عمر خیام واقع در باغی متعلق به خودش در نیشابور 396.برج خشتی رادکتن در چناران-استان خراسان رضوی برج خشتی رادکتن در چناران-استان خراسان رضوی
397.مناره خسروگرد در سبزوار خراسان. سنگنبشته ها تاریخ 505 ه.ق دوران سلجوقی را نشان میدهند مناره خسروگرد در سبزوار خراسان. سنگنبشته ها تاریخ 505 ه.ق دوران سلجوقی را نشان میدهند 398.مناره آجری فیروزآباد کاشمر خراسان مربوط به دوران سلجوقی مناره آجری فیروزآباد کاشمر خراسان مربوط به دوران سلجوقی 399.برج آجری علی آباد در 42 کیلومتری کاشمر خراسان مربوط به دوران مغول برج آجری علی آباد در 42 کیلومتری کاشمر خراسان مربوط به دوران مغول 400.ساختمان و باغ عشرت آباد تهران دوره قاجار ساختمان و باغ عشرت آباد تهران دوره قاجار
401.پالایشگاه آبادان در سال 1300ش پالایشگاه آبادان در سال 1300ش 402.موزه نظامی عفیف آباد در شیراز موزه نظامی عفیف آباد در شیراز 403.املاک قاجاری مربوط به اوایل قرن بیستم املاک قاجاری مربوط به اوایل قرن بیستم 404.پل عباسی لار که بر 7 پایه در زمان صفوی بنا شد پل عباسی لار که بر 7 پایه در زمان صفوی بنا شد
405.خرابه های کاخ ساسانی سروستان در شیراز خرابه های کاخ ساسانی سروستان در شیراز 406.مقبره شاه شجاع پسر مبارزالدین در شیراز که برجسته ترین شاه آل مظفر بود مقبره شاه شجاع پسر مبارزالدین در شیراز که برجسته ترین شاه آل مظفر بود 407.آرامگاه شاعر نام آور ایرانی سعدی شیرازی: از ورطه ما خبر ندارد  آسوده که بر کنار دریاست آرامگاه شاعر نام آور ایرانی سعدی شیرازی: از ورطه ما خبر ندارد آسوده که بر کنار دریاست 408.آرامگاه شاعر نام آور ایرانی شمس الدین خواجه حافظ شیرازی: سايه قد تو بر قالبم اي عيسي دم  عکس روحيست که بر عظم رميم افتادست آرامگاه شاعر نام آور ایرانی شمس الدین خواجه حافظ شیرازی: سايه قد تو بر قالبم اي عيسي دم عکس روحيست که بر عظم رميم افتادست
409.قلعه اردشیر بابکان پادشاه ساسانی قلعه اردشیر بابکان پادشاه ساسانی 410.تاق کسری کاخ تیسفون - مدائن تاق کسری کاخ تیسفون - مدائن 411.کاخ چغازنبیل و معبد زیگورات در شوش خوزستان-آخرین بقایای تمدنی که توسط آشور بانیپال نابود شد کاخ چغازنبیل و معبد زیگورات در شوش خوزستان-آخرین بقایای تمدنی که توسط آشور بانیپال نابود شد 412.قصر و معبد چغازنبیل در 45 کیلومتری جنوب شرقی شوش در استان خوزستان آخرین باقیمانده شهر ایلامی مربوط به 1300 ق.م است قصر و معبد چغازنبیل در 45 کیلومتری جنوب شرقی شوش در استان خوزستان آخرین باقیمانده شهر ایلامی مربوط به 1300 ق.م است
413.معبد چغازنبیل در شوش-خوزستان:درمیانه سومین دیوار شهر معبد زیگورات با هزاران آجر در 5 طبقه ساخته شده است معبد چغازنبیل در شوش-خوزستان:درمیانه سومین دیوار شهر معبد زیگورات با هزاران آجر در 5 طبقه ساخته شده است 414.منظره ای زیبا از پل تاریخی اهواز بر رودخانه کارون در شب. پل سفید اهواز یا پل معلق نام یکی از پلهای اهواز و از نمادهای این شهر محسوب می‌گردد. این پل در سال ۱۳۱۵ ه. خ بر روی رودخانه کارون ساخته شده‌است. این پل دارای دو قوس بتنی ۱۲ و ۲۰ متری است. منظره ای زیبا از پل تاریخی اهواز بر رودخانه کارون در شب. پل سفید اهواز یا پل معلق نام یکی از پلهای اهواز و از نمادهای این شهر محسوب می‌گردد. این پل در سال ۱۳۱۵ ه. خ بر روی رودخانه کارون ساخته شده‌است. این پل دارای دو قوس بتنی ۱۲ و ۲۰ متری است. 415.کاخ هشت بهشت اصفهان در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شد کاخ هشت بهشت اصفهان در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شد 416.دیوارهای قصر و باغ فین کاشان که در زمان شاهانی چون صفی، سلیمان، تهماسب، کریمخان و فتحعلی به آن قسمتهایی اضافه شد. دیوارهای قصر و باغ فین کاشان که در زمان شاهانی چون صفی، سلیمان، تهماسب، کریمخان و فتحعلی به آن قسمتهایی اضافه شد.
417.قصر و باغ فین کاشان: بنای لصلی توسط آل بویه ساخته شد و شهرت آن به خاطر سوء قصد به امیرکبیر به میدان آمد قصر و باغ فین کاشان: بنای لصلی توسط آل بویه ساخته شد و شهرت آن به خاطر سوء قصد به امیرکبیر به میدان آمد 418.کاخ و باغ چهلستون اصفهان در زمان شاه عباس صفوی بر 67000 متر مربع زمین ساخته شد. شاه عباس دوم قسمتهایی به این بنا اضافه کرد کاخ و باغ چهلستون اصفهان در زمان شاه عباس صفوی بر 67000 متر مربع زمین ساخته شد. شاه عباس دوم قسمتهایی به این بنا اضافه کرد 419.تزیینات زیبای سقف دالان اشرف که در زمان شاه عباس دوم صفوی ساخته شده بود تزیینات زیبای سقف دالان اشرف که در زمان شاه عباس دوم صفوی ساخته شده بود 420.اتاق موسیقی در کاخ عالی قاپو با استفاده از تکنیکهای آکوستیک به شیوه ای طراحی شده بود که بهترین کیفیت موسیقی زنده گوش شنونده را نوازش دهد اتاق موسیقی در کاخ عالی قاپو با استفاده از تکنیکهای آکوستیک به شیوه ای طراحی شده بود که بهترین کیفیت موسیقی زنده گوش شنونده را نوازش دهد
421.بنای تاریخی عالی قاپو در اصفهان در زمان سلطنت شاه عباس صفوی ساخته شد و به عنوان کاخ اداری و تشریفاتی از آن استفاده میشد. بنای تاریخی عالی قاپو در اصفهان در زمان سلطنت شاه عباس صفوی ساخته شد و به عنوان کاخ اداری و تشریفاتی از آن استفاده میشد. 422.خرابه های کاخ ساسانی سروستان در شیراز خرابه های کاخ ساسانی سروستان در شیراز 423.قلعه چهلدختران در نیکشهر که پایه های آن از اتصال قطعه های بزرگ صخره سنگ توسط گل به وجود آمده است قلعه چهلدختران در نیکشهر که پایه های آن از اتصال قطعه های بزرگ صخره سنگ توسط گل به وجود آمده است 424.قلعه تاریخی ایرانشهر ساخته شده توسط فیروز میرزا در زمان ناصرالدین شاه به عنوان دفتر فرماندار استفاده میشد قلعه تاریخی ایرانشهر ساخته شده توسط فیروز میرزا در زمان ناصرالدین شاه به عنوان دفتر فرماندار استفاده میشد
425.قلعه تیموری - زاهدان قلعه تیموری - زاهدان 426.قلعه حیدرآیاد - خاش قلعه حیدرآیاد - خاش 427.قلعه ضحاک در سراوان قلعه ضحاک در سراوان 428.ارگ و قلعه کریمخان زند در شیراز ارگ و قلعه کریمخان زند در شیراز
429.نمای درونی حمام زند وکیل در کرمان که اکنون به عنوان چایخانه مورد استفاده است نمای درونی حمام زند وکیل در کرمان که اکنون به عنوان چایخانه مورد استفاده است 430.درون حمام زند وکیل در کرمان که اکنون تبدیل به چایخانه شده است درون حمام زند وکیل در کرمان که اکنون تبدیل به چایخانه شده است 431.مقبره نادرشاه افشار در موزه واقع در مشهد مقبره نادرشاه افشار در موزه واقع در مشهد 432.آرامگاه قطب الدین حیدر در تربت حیدریه آرامگاه قطب الدین حیدر در تربت حیدریه
433.مسجد گوهرشاد در مشهد یادگار همسر شاهرخ تیموری، ساخته شده در 1418م مسجد گوهرشاد در مشهد یادگار همسر شاهرخ تیموری، ساخته شده در 1418م 434.برج رادکان در کردکوی گلستان آرامگاه ابوجعفرمحمد سردار تبرستانی است برج رادکان در کردکوی گلستان آرامگاه ابوجعفرمحمد سردار تبرستانی است 435.دیوارهای معبد آناهیتا در کنگاورکرمانشاه دیوارهای معبد آناهیتا در کنگاورکرمانشاه 436.معبد آناهیتا در کنگاورکرمانشاه معبد آناهیتا در کنگاورکرمانشاه
437.قلعه بلده در نور مازندران که به عنوان دژی مستحکم تا زمان صفویه مورد استفاده نظامی قرار داشت قلعه بلده در نور مازندران که به عنوان دژی مستحکم تا زمان صفویه مورد استفاده نظامی قرار داشت 438.جرم امام رضا (ع) در سالهای 1930م جرم امام رضا (ع) در سالهای 1930م 439.عکسی قدیمی از داخل کاخ گلستان عکسی قدیمی از داخل کاخ گلستان 440.چاه نفت حفر شده توسط متد جدیدتر با مته گردان چاه نفت حفر شده توسط متد جدیدتر با مته گردان
441.ساختمانی به شدت آسیب دیده از بمباران جزئی از موزه دفاع مقدس در خرمشهر را تشکیل میدهد ساختمانی به شدت آسیب دیده از بمباران جزئی از موزه دفاع مقدس در خرمشهر را تشکیل میدهد 442.قلعه بابک خرمدین بر فراز کوه - کلیبر آذربایجان شرقی قلعه بابک خرمدین بر فراز کوه - کلیبر آذربایجان شرقی 443.دروازه دولت تهران در عهد قاجار دروازه دولت تهران در عهد قاجار 444.دروازه شاه عبدالعظیم در زمان فاجار دروازه شاه عبدالعظیم در زمان فاجار
445.دروازه دوشان تپه در زمان قاجار دروازه دوشان تپه در زمان قاجار 446. آرم هواپیمایی هلندی بر فراز ساختمان تقاطع مخبرالدوله 1325ش. آرم هواپیمایی هلندی بر فراز ساختمان تقاطع مخبرالدوله 1325ش. 447.دروازه شمیران در زمستان-اوالیل قرن بیستم دروازه شمیران در زمستان-اوالیل قرن بیستم 448.دروازه قزوین-اوالیل قرن بیستم دروازه قزوین-اوالیل قرن بیستم
449.دروازه شمیران-اوالیل قرن بیستم دروازه شمیران-اوالیل قرن بیستم 450.دروازه قزوین-اوالیل قرن بیستم دروازه قزوین-اوالیل قرن بیستم 451.دروازه قزوین-اوالیل قرن بیستم دروازه قزوین-اوالیل قرن بیستم 452.تصویری قدیمی مربوط به اوایل قرن بیستم از دروازه تهران تصویری قدیمی مربوط به اوایل قرن بیستم از دروازه تهران
453.تصویر قدیمی از مجلس شورای ملی با دو مجسمه شیر و خورشید بر سر در آن تصویر قدیمی از مجلس شورای ملی با دو مجسمه شیر و خورشید بر سر در آن 454.برج مخابراتی میلاد تهران با 12000 متر مربع زیر بنا دارای رکورد جهانی است برج مخابراتی میلاد تهران با 12000 متر مربع زیر بنا دارای رکورد جهانی است 455.آرامگاه، مقبره رضا شاه با نمایی از شاه عبدالعظیم در پشت آرامگاه، مقبره رضا شاه با نمایی از شاه عبدالعظیم در پشت 456.بانک ملی ایران در سال 1325 بانک ملی ایران در سال 1325
457.دروازه قزوین دروازه قزوین 458.ساختمان رادیو تهران 1951م. هیات وزیران روز ۲ مهر ۱۳۱۳ استفاده از رادیو را تصویب کرد و مقرراتی وضع شد که برای نصب آنتن و استفاده از رادیو اجازه وزارت پست لازم بود.در4 اردیبهشت ۱۳۱۹ اولین فرستنده‌رادیویی در ایران در محل بی‌سیم در جاده قدیم شمیران افتتاح شد. ساختمان رادیو تهران 1951م. هیات وزیران روز ۲ مهر ۱۳۱۳ استفاده از رادیو را تصویب کرد و مقرراتی وضع شد که برای نصب آنتن و استفاده از رادیو اجازه وزارت پست لازم بود.در4 اردیبهشت ۱۳۱۹ اولین فرستنده‌رادیویی در ایران در محل بی‌سیم در جاده قدیم شمیران افتتاح شد. 459.مسجد سلطانی بازار تهران 1946 مسجد سلطانی بازار تهران 1946 460.اداره پست تهران 1940م اداره پست تهران 1940م
461.بانک شاهی ایران (بانک بازرگانی) 1942م بانک شاهی ایران (بانک بازرگانی) 1942م 462.بانک سلطنتی پرشیا (بانک شاهی) بانک سلطنتی پرشیا (بانک شاهی) 463.قدیمی ترین تصویر موجود از بانک ملی ایران قدیمی ترین تصویر موجود از بانک ملی ایران 464.فرودگاه مهرآباد 1958م فرودگاه مهرآباد 1958م
465.باشکاه افسران تهران باشکاه افسران تهران 466.سفارت ایران درآنکارا 1944م سفارت ایران درآنکارا 1944م 467.خانه های اشرافی دوره قاجاریه در کاشان خانه های اشرافی دوره قاجاریه در کاشان 468.پالایشگاه نفت آبادان در جریان ملی شدن صنعت نفت پالایشگاه نفت آبادان در جریان ملی شدن صنعت نفت
469.ایستگاه راه آهن تهران در یک روز بارانی ایستگاه راه آهن تهران در یک روز بارانی 470.تاریکخانه یکی از آتشکده های ساسانی که به مسجد تغییر کاربری داد تاریکخانه یکی از آتشکده های ساسانی که به مسجد تغییر کاربری داد 471.پل گاومیشان بر رودخانه سیماره مربوط به دوره ساسانی پل گاومیشان بر رودخانه سیماره مربوط به دوره ساسانی 472.محرابه مراسم میترائیسم (مهرپرستی) در اوستیا ایتالیا اخیرا کشف شد. محرابه مراسم میترائیسم (مهرپرستی) در اوستیا ایتالیا اخیرا کشف شد.
473.قصر خورشید در کلات نادری 150 کیلومتری شمال مشهد قصر خورشید در کلات نادری 150 کیلومتری شمال مشهد 474.سینما رکس بعد از آتش سوزی سینما رکس بعد از آتش سوزی 475.آرامگاه رضا شاه پهلوی در شهر ری آرامگاه رضا شاه پهلوی در شهر ری 476.آتشکده چارتاقی ساسانی آتشکده چارتاقی ساسانی
477.تاریکخانه اولین مسجد ایرانی نزدیک دامغان که در زمان ساسانی آتشکده بوده است تاریکخانه اولین مسجد ایرانی نزدیک دامغان که در زمان ساسانی آتشکده بوده است 478.سرستون باستانی تخت چمشید مورد استفاده نشیمنگاه سرستون باستانی تخت چمشید مورد استفاده نشیمنگاه 479.شبه ارابه جنگی در حال ورود به کاخ تیسفون - مدائن شبه ارابه جنگی در حال ورود به کاخ تیسفون - مدائن 480.ارگ کریمخانی شیراز ارگ کریمخانی شیراز
481.مراحل ساخت برج شیهاد (آزادی) تهران مراحل ساخت برج شیهاد (آزادی) تهران 482.منارجنبان اضفهان - یکی از شاهکارهای معماری ایرانی منارجنبان اضفهان - یکی از شاهکارهای معماری ایرانی 483.کاروانسرای دهنمک در گرمسار یکی از 9999 ساختمانهایی که به دستور شاه عباس صفوی برای امنیت سفرو تجارت بنا شد کاروانسرای دهنمک در گرمسار یکی از 9999 ساختمانهایی که به دستور شاه عباس صفوی برای امنیت سفرو تجارت بنا شد 484.مسجد مقدس جمکران مسجد مقدس جمکران
485.مقبره کورش کبیر بنیانگذار کشور ایران مقبره کورش کبیر بنیانگذار کشور ایران 486.ساختمان پلاسکو عکس مجله لایف ساختمان پلاسکو عکس مجله لایف 487.تصویر پانوراما از سی و سه پل اصفهان در شب تصویر پانوراما از سی و سه پل اصفهان در شب 488.عمارت عالی قاپو در میدان نقش جهان اصفهان عمارت عالی قاپو در میدان نقش جهان اصفهان
489.بنای تاریخی سی و سه پل صفوی - اصفهان بنای تاریخی سی و سه پل صفوی - اصفهان 490.قلعه بابک خرمدین-کالیبر آذربایجان شرقی قلعه بابک خرمدین-کالیبر آذربایجان شرقی 491.دانشگاه صنعت نفت (انستیتو تکنولوژی آبادان) برای تربیت نیروی انسانی، توسعه و بهره‌برداری از منابع انسانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، تاسیس شده‌است. دانشگاه صنعت نفت (انستیتو تکنولوژی آبادان) برای تربیت نیروی انسانی، توسعه و بهره‌برداری از منابع انسانی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، تاسیس شده‌است. 492.آتشکده دولت آباد-یزد آتشکده دولت آباد-یزد
493.دیوار ایوان اکباتان دیوار ایوان اکباتان 494.دخمه مادها دخمه مادها 495.سی و سه پل اصفهان سی و سه پل اصفهان 496.کعبه زرتشت از بناهای مربوط به دوره هخامنشی در نقش رستم است کعبه زرتشت از بناهای مربوط به دوره هخامنشی در نقش رستم است
497.بازسازی مقبره کورش کبیربنیانگزار کشور ایران و سلسله هخامنشی در پاسارگاد. امپراطوری هخامنشی از مصر تا رود هند به عدل و داد گسترده بود بازسازی مقبره کورش کبیربنیانگزار کشور ایران و سلسله هخامنشی در پاسارگاد. امپراطوری هخامنشی از مصر تا رود هند به عدل و داد گسترده بود 498.پل بیستون مربوط به دوره صفوی است و در بیستون، ضلع شرقی شهر واقع شده پل بیستون مربوط به دوره صفوی است و در بیستون، ضلع شرقی شهر واقع شده 499.میدان آزادی تهران در نور زرد میدان آزادی تهران در نور زرد 500.یک جفت شیردال بر سر دروازه ملل در تخت چمشید یک جفت شیردال بر سر دروازه ملل در تخت چمشید
501.ارگ ری ارگ ری 502.عمارت عالی قاپو در اصفهان مرکز دولت صفوی عمارت عالی قاپو در اصفهان مرکز دولت صفوی 503.ارگ تاریخی بم ارگ تاریخی بم 504.مقبره اردشیر دوم مقبره اردشیر دوم
505.پل گاومیشان در سیماره کاشان مربوط به دوران ساسانی پل گاومیشان در سیماره کاشان مربوط به دوران ساسانی 506.قلعه بابک خرمدین بر فراز کوه - کلیبر آذربایجان شرقی در 50 کیلومتری ابهر قلعه بابک خرمدین بر فراز کوه - کلیبر آذربایجان شرقی در 50 کیلومتری ابهر 507.عمارت خورشید کلات خراسان شمالی- کاخ نادر شاه افشار عمارت خورشید کلات خراسان شمالی- کاخ نادر شاه افشار 508.کاروانسرای نادر شاه نزدیک اصفهان1347 ش کاروانسرای نادر شاه نزدیک اصفهان1347 ش
509.پل خسرو - بیستون پل خسرو - بیستون 510.کاخ نیاوران مربوط به دوره پهلوی کاخ نیاوران مربوط به دوره پهلوی 511.مقبره کورش کبیربنیانگزار کشور ایران و سلسله هخامنشی-پاسارگاد مقبره کورش کبیربنیانگزار کشور ایران و سلسله هخامنشی-پاسارگاد 512.آتشکده یزد محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر است. گاره فروهر و سرستون‌های سنگی آن زیبایی ویژه‌ای بدان بخشیده و روبروی این بنا حوض آبی قرار دارد. اینکه آتشکده‌ها کنار آب باشند از خصوصیت‌های آتشکده‌ها بوده است. آتشکده یزد محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر است. گاره فروهر و سرستون‌های سنگی آن زیبایی ویژه‌ای بدان بخشیده و روبروی این بنا حوض آبی قرار دارد. اینکه آتشکده‌ها کنار آب باشند از خصوصیت‌های آتشکده‌ها بوده است.
513.مقبره استر در همدان مقبره استر در همدان 514.بانک ملی ایران بانک ملی ایران 515.قلعه هزاردرب ایلام مربوط به دوره ساسانی قلعه هزاردرب ایلام مربوط به دوره ساسانی 516.مقبره داریوش اول در نقش رستم. این مقابر در زمان حمله اسکند گجستک غارت شدند مقبره داریوش اول در نقش رستم. این مقابر در زمان حمله اسکند گجستک غارت شدندسایر بخشها: -زمان -حیوانات -طبیعت -اشخاص -سازه -چاپ -مکان -هنر -واقعه -ارتش -فناوری -ورزش -حمل و نقل -آموزش


Happy Summer Sale

خانه درباره / تماس    محصولات    خدمات    غزليات حافظ    لینکهای برتر ایران    قرآن کریم    فرهنگ تاريخ
کليه حقوق @ 1394 fouman.com متعلق به ایرانیان